Yumurta Renkleri Neden Farklıdır?

Yumurta Renkleri Neden Farklıdır?

Neden bazı yumurtalar kahverengi bazıları ise beyazdır, Peki yumurta renkleri neden farklıdır, kahverengi ile beyaz yumurta arasında ne fark var?

Yumurta, kaliteli protein kaynağı olan mükemmel bir yiyecek olup kahvaltılarımızın vazgeçilmeslerindedndir. Yumurtanın besin değeri, içerdiği vitaminler, yumurta nasıl pişirilmeli, günde kaç yumurta yemeli gibi soruların cevaplarını buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Yumurta Renkleri Neden Farklıdır?

Yumurtalar neden farklı renkte olurlar sorusuna geçmeden, En baştan kahverengi ile beyaz yumurta arasında fark var mı sorusunu cevaplayalım.

Besin değeri açıısndan yumurtanın kahverengi yada beyaz renkte olması bir anlam ifade etmez.  Kahverengi ve beyaz yumurtalar arasında tat ve besin değeri açısından hiçbir fark yoktur. 

Yumurta kabukları, süt beyazdan kahverenginin muhtelif tonlarına kadar, değişik renklerde olurlar. Yumurta kabuğundaki renk farklılığı, tamamen genetik bir olgu olup kabuğa renk veren boya maddesine ve onu yumurtlayan tavuğun cinsine bağlıdır.

Beyaz kulak memesi olan beyaz tüylü tavuklar kuluçkaya yattığı zaman ortaya beyaz yumurtalar çıkarken, kırmızı kulak memesine sahip ve kahverengi-kırmızı tüylü olan tavukların yumurtası çoğunlukla kahverengi oluyor. Ayrıca benekli ya da mavimsi yumurtalar yumurtlayan tavuk cinsleri de mevcut.

Besin değeri, lezzet ve pişme karakteristikleri bakımından her iki renk yumurtanın da içi aynı değerdedir. Her iki yumurtada da aynı miktarda protein, mineral ve vitaminler (C vitamini hariç) vardır. Tabii tavuğun yediği yemin kalitesi de belirli farklar yaratabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın