Yıldız Kayması Nedir?

Yıldız Kayması Nedir?

Açık havada akşamları eğer bir yıldızın kaydığını görürsek hemen dilek tutarız. Peki bunun bilimsel yönünü merak ettniz mi, aslında yıldız kayması nedir, nasıl ve neden oluşur?

Yıldız Kayması Nedir?

Yıldız kayması denilen olay aslında Dünya’nın atmosferine giren kuyruklu yıldızlardan kopmuş parçalardır.

Kuyruklu yıldızlardan koparak atmosferimize giren taşlar basınç ve sürdünmenin etkisiyle yanarlar ve ışık saçarlar bu meteorların sanki dev yıldız gibi görünmesinin sebebi hızının saatte 200 km’ye çıkabilmesidir. Yüksek hızlarla küçük meteorların atmosfere girmesi sırasında çevresindeki hava o kadar çok ısınır ki meteordan çok daha fazla ışık saçmaya başlar işte bu olay yüzünden biz sanki dev bir yıldız kayıyormuş gibi görürüz.

Dünya’mız da çok sayıda göktaşını kendi çekim gücünün etkisine alabilmektedir. Bu göktaşları atmosfere girip yanarlar ve yeryüzüne de çoğunlukla çok küçük parçalar halinde ya da toz olarak düşerler. “Yıldız kayıyor” dediğiniz zamanlarda o parlamanın son anları genelde bu göktaşlarının ufalandığı anlardır.

Yapılan ölçümlere göre Dünya’mıza bu şekilde her yıl 200.000 civarı göktaşı düşüyorve bunların da toplam ağırlığı ortalama 15.000 ton. Dünya’nın çoğu suyla kaplı olduğu için bu düşen göktaşları çoğunlukla deniz ve okyanuslara düşüyor. Yani parçalanmasalar bile insanlar için çok ciddi bir tehdit oluşturmuyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın