Yemekten sonra uyku gelmemesi için ne yapmalı ?

Yemekten sonra uyku gelmemesi için ne yapmalı ?

Yemek yedikten sonra sizede aşırı uyku basıyor mu? Yemekten sonra uyku gelmemesi için ne yapmalı?

Yemekten sonra neden uyku gelir?

İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda yemek yiyen her insanın o anda aşırı derecede mutlu olduğu tespit edilmiştir. Bu mutluluğa salgılanan seratonin hormonu neden olmaktadır. Yemek yerken aşırı derecede salgılanabilir. Akşam yemeğini yedikten sonra salgılanan hormondan dolayı uykunuzun gelmesi normaldir ancak uykunuz sabah kahvaltısından ya da öğle yemeğinden sonra ağır bir şekilde geliyorsa bu düzensiz bir şekilde seratonin hormonunun salgılandığını gösterir. Bu tip durumlarda kesinlikle tıbbi destek alınmalıdır. Reçete edilen ilaçlar sayesinde hormonsal denge sağlanır ve yemekten sonra meydana gelen uyuma problemi ortadan kaldırılır.

Kronik yorgunluk gibi problemler de sürekli olarak yemek yedikten sonra kişinin uykusunun gelmesine neden olmaktadır. Kronik yorgunluk probleminiz varsa egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin. Bu sayede yorgunluğunuz büyük ölçüde üzerinizden kalkacaktır ve kronik yorgunluk nedeniyle yemek yedikten sonra uykunun gelmesi doğal bir şekilde yok olacaktır.

Birçok kişide uyku apnesi vardır ancak bu kişiler uyku apnesi olduklarını bilmez. Uyku apnesi kişinin uyurken aşırı derecede yorulmasına neden olur. Bu da gün içerisinde yemek yedikten sonra metabolizmanın kendini salmasına ve uykunun gelmesine neden olmaktadır. Özellikle yemek yedikten sonra aşırı derecede uykusu gelen kişilerin büyük bölümü uyku apnesi yakınmaları olan kişilerdir.

Gizli şeker hastalığı da ilgili sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Kan tahlili yaptırmış olmanıza rağmen diyabet hastalığı teşhisi konulmadıysa bir de gizli şeker testini yaptırmanızı tavsiye ederiz. Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa ve sürekli olarak uykunuz geliyorsa büyük ihtimalle gizli şeker değeriniz aşırı derecede yüksek çıkacaktır.

Gün içerisinde harcanandan daha az enerji alınması da uykunun gelmesi ne neden olur. Bu yüzden günlük kalori ihtiyacınızı hesaplayın ve buna uygun bir beslenme zinciri oluşturun. Bu sayede gereksinim duyduğunuz enerjiyi temin edebilirsiniz. Ayrıca uykunuz gelmeden dinamik bir şekilde hem sosyal hem de iş yaşamınıza devam edebilirsiniz. Düzenli beslenmek ve yeterli kalorinin alınması başarıyı yakalamak için aşırı derecede önemlidir.

Yemekten sonra uyku gelmemesi için ne yapmalı ?

Yemek sonrası gelen uyku hali kişinin gündelik işlerini aksatmasının yanında gece saatlerindeki normal uyku düzenini de bozmaktadır. Çalışan ya da okumakta olan kişiler için daha da zorlayıcı olan bu durum karşısında alınabilecek en iyi önlem beslenmeye dikkat etmekle olacaktır.

Bol karbonhidratlı ve yağlı yiyecekler yerine sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye, bu besinlerin sağladığı suya ek olarak gün içindeki su tüketimine dikkat etmek gerekiyor.

Kişinin doyduğu anladığı an yemeğini sonlandırmalı, porsiyonunu maksimum mide boyutunun üçte biri kadar büyük tutmalıdır.

Temiz hava almak ve kısa yürüyüşler yapmak da yemenin verdiği uyku halini önlemeye yardımcı olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın