UV Işınlarının Zararları

UV Işınlarının Zararları

Yazımızda Ultraviyole ışınları hakkında bilgiler vererek, UV ışını nedir, kaç tür UV ışını var ve UV ışınlarının zararları nelerdir açıklayacağız.

Özellikle yaz aylarında sıklıkla adını duyduğumuz, güneşten yayılarak dünyamıza ulaşan ultraviyole ışınlarından sadece yazın değil, kış aylarında da korunmak gerekir. Bunun içinse her daim güneş gözlüğü kullanmak ya da şapka takmak gibi pek çok yöntem mevcut.

UV Işınları Hakkında bilgiler?

Bu başlık altında genel olarak UV ışınları hakkında bilgiler vereceğiz.

UV Işınları nedir?

Ultraviyole (morötesi) kısaca UV olarak ifade edilir. Çıplak gözle görülemeyen, farklı dalga boylarındaki güneş ışınlarına denir.  Dolayısıyla daha düşük dalga boylu UV ışınlarına morötesi ışınlar denir.

UV Işınları nasıl keşfedildi?

Ultraviyole ışınlarının keşfedilmesi 1801 yılına dayanır. Alman fizikçi Ritter tarafından varlığı kanıtlanan UV ışınlarının, o zamanlar bu kadar çok zararı olduğu bilinmiyordu elbette. Ritter, aslında X ışığının kimyasal maddeleri nasıl etkilediğini inceliyordu. O sırada, mor ışığın ötesinde de enerji çıkışı olduğunu fark etti. Böylece morötesi ışınların varlığını ilk kez tespit eden bilim insanı oldu.

UV Işınları Çeşitleri nelerdir?

Güneşten gelen üç ana UV radyasyonu bulunmaktadır, bunlar UV-A, UV-B ve UV-C’dir.

UV-A ışınları dünyadaki UV ışınlarının %95’ini oluşturur. Ozon tabakasından geçip dünyaya ulaşabilen bu tür ışınlar cildimizi ve gözlerimizi her gün etkiler, göz merceğimize ve retinamıza kadar ulaşabilir.

UV-B ışınlarının bir kısmı ozon tabakası tarafından emilebilir, fakat çocukların gözlerini olumsuz yönde etkileyebilir. Yetişkinlerde ise çoğunlukla göz merceği tarafından emilirler.

Bu üç ışından en tehlikeli olanı ozon tabakası tarafından emilen UV-C ışınlarıdır

UV Işınlarının Zararları

1. UV ışınları insan cildinin hızla kuruyarak tahriş olmasına sebep olur. Kuruyan cilt güneş ışınlarına karşı daha da hassaslaşır ve güneşin etkileriyle ciltte bozulmalar görülür. Ciltte kızarıklıklar oluşur, daha fazla maruz kalınması durumunda cilt altı yanıklar olur, su toplar ve soyulmalar görülür. Uzun süreç sonrasında cilt kalınlaşıp, esnekliğini kaybeder ve buruşmaya başlar. Ben sayılarında artış olur ve mevcut benlerin cilt kanserine dönüşmesine sebebiyet verebilir.

2. UV ışınları gözler için de oldukça zararlıdır ve uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak erken yaşlarda göz sağlığı problemlerinin görülmesine neden olmaktadır. Uzun süre UV ışınlarına maruz kalmak kornea fotokeratiti, göz hassasiyeti, ışığa karşı duyarlılık, ağrı, kızarıklık, yanma-batma hissi gibi göz sorunlarına neden olabilmektedir. Uzun süreçte ise; katarakt, retina zedelenmesi, göz kapağı üzerinde cilt kanseri gibi daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

UV Işınlarından nasıl korunulur?

1 Güneş ışınlarının etkili ve zararlı olduğu saatlerde güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Eğer imkanınız varsa 10:00-16:00 arası, ya da en azından güneşin en zararlı olduğu 11:00-13:00 saatleri arasında güneşe maruz kalmamanız gerekmektedir.

2 Geniş kenarlı şapkalar kullanılmalıdır.

3 Hafif ve bol, güneş ışınlarının geçirgenliğini en aza indirgeyen giysiler tercih edilmelidir.

4 Cilt yapısına uygun güneş kremleri kullanılmalı ancak bu kremlerinin sadece filtre görevi gördüğü ve tüm UV ışınlarını bloke etmediği unutulmamalıdır. Ayrıca güneş kremleri gün içerisinde belirli aralıklarla tazelenmelidir.

5 Kaliteli camlara sahip olan güneş gözlükleri kullanılmalıdır. Bu gözlükler hem gözlerinizin çevresini hem de gözlerinizi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyacaktır. Yapılan araştırmalar uzun saatler boyunca güneş gözlüğü kullanmadan güneş ışınlarına maruz kalmanın bazı göz rahatsızlıklarına neden olabileceğini göstermiştir. İdeal güneş gözlüğü UVA ve UVB ışınlarının %99-%100’ünü bloke edebilmelidir. Bu sebeple güneş gözlüğü satın almadan önce etiketleri kontrol edilmeli ve bu korumayı sağladıklarından emin olunmalıdır.

6 Solaryuma girmekten kaçınılmalıdır. Çünkü bilinenin aksine solaryumda yer alan UV ışınları zararsız değildir. Solaryumlarda kullanılan ışıklar genellikle hem UVA hem de UVB ışınları yaymakta, bu da uzun vadeli cilt problemlerine ve cilt kanserine neden olabilmektedir. Birçok cilt doktoru ve sağlık kuruluşu solaryumu önermemektedir.

7 Çocuklar bu konuda daha hassas olduğu için onlara daha fazla ilgi gösterilmelidir. Çocuklar dışarıda oynadığı ve tehlikelerden haberdar olmadığı için burada görev ailelere düşmektedir. 6 aydan küçük bebekler ise direkt güneş ışığından uzak tutulmalı, şapkalar ve giysilerle güneşten korunmalıdır.

Yazımızda Ultraviyole ışınları hakkında bilgiler vererek, UV ışını nedir, kaç tür UV ışını var ve UV ışınlarının zararları konularına açıklık getirmeye çalıştık.

Kaynaklar:

bilgimanya.com/ultraviyole-uv-nedir-morotesi-isinlarin-zararlari/

onikibilgi.com/gunes-isinlarinin-zararlari-ve-korunma-yollari/

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın