Terminoloji Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Terminoloji Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Türkçe olarak Terimbilim olarak isimlendirilen Terminoloji nedir, Terminoloji nasıl hazırlanır bu yazımızın konusu olacak.

Terminoloji Nedir?

Terminoloji; İnsanların günlük yaşamlarında kullandıkları terimlerin tamamını inceleyen bir bilim dalıdır. Türkçe olarak Terimbilim adını da alır. Araştırılan terimler genellikler metinlerde veya konuşmalarda geçen sözcüklerdir.

Terminoloji çalışması ise terimlerin bir derlemden ya da metinlerden çıkartılması, düzenlenmesi ve kullanıma sunulması işlemlerini kapsar.

Terminoloji çalışması genel olarak zaman alıcıdır ve yüksek maliyetlidir. Bu nedenle doğru süreçler, yöntemler ve araçlarla çalışılması önemlidir. Ayrıca, terim uzmanlarının eğitimi ve nitelikli bir danışmanlık hizmeti alınması emeklerin boşa gitmemesi için önemli hususlardır.

Terminoloji Nasıl Hazırlanır?

Terminoloji çalışmalarında bir kaç adım bulunur.

  1. Planlama: bu aşamada hangi terimlerin inceleneceği saptanır. Genellikle grup çalışması yapılacağı için grubun yöneticisi, belirlenir. Yapılan çalışmadan kimlerin yararlanacağı da bu aşamada saptanmaktadır. Çalışma dili olarak birden fazla dilin kullanılıp kullanılmayacağı da planlama aşamasında belirlenmelidir. Bazı terimler yabancı dillerden dilimize geçtiği için yabancı dillerin kullanımı gerekebilir.
  2. Derlemeler: uzmanlık alanına giren kelimeler belirlenir. Böylelikle ilgili terimlere daha iyi bir şekilde yoğunlaşılması sağlanır.
  3. Konu ağacı belirleme: yapılan araştırmanın sınırları belirlenir. Sınırlar olmadığı sürece araştırma sonsuza ulaşabilir ve bu da belirli bir sonuç alınmasını engeller.
  4. Kavram listesi oluşturma: kullanılan terimlerin hangi anlamlarda kullanıldığı belirlenir. Bazı terimler birden fazla anlamda kullanılır. Terimlerin taşımış oldukları anlamları kavramak için ilgili terimlerin geçtiği cümleler saptanmalıdır.
  5. Gerekli veriler: bu aşamada terimlerin hangi anlamları taşıdıklarını tespit etmek için gerekli olan veriler saptanır. Bu aşamada sözcük türü ve köken bilgisi kesinlikle bilinmelidir. Terimlerin kısaltmaları ve karşıt anlamları da gerekli veriler arasında yer almaktadır.
  6. Bilgi girişi: bu aşamada elde edilen bilgiler içerik açısından kontrol edilir. Ayrıca diğer tüm dillerle karşılaştırmalar bilgi girişi aşamasında yapılır.
  7. Son kontroller ve onay: yapılan çalışmalar detaylı bir şekilde gözden geçirilir. Doğru olduğuna inanılan bilgiler onaylanır, yanlış olanlar da çıkarılır.
  8. Yayımlama: yapılan terminoloji çalışmasının başarıya ulaşabilmesi için herkesle açık bir şekilde paylaşılması gerekmektedir. Böylelikle terimlerin terminolojisi herkes tarafından öğrenilebilir. Ayrıca yapılan hatalar çalışma yapan kişilerin gözüne çarpmasa da diğer insanların gözüne çarpabilir.
  9. İyileştirme ve güncelleme: bu evrede diğer kişilerden gelen bildirimler dikkate alınır ve eğer gerekiyorsa terimlerle alakalı uygun iyileştirmeler yapılarak güncellenir.

Kaynak : bilgitimi.com/terminoloji-nedir-nasil-hazirlanir.html

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın