Su Kirliliğinin Nedenleri ve Çözüm Yolları

Su Kirliliğinin Nedenleri ve Çözüm Yolları

Bu yazımızda yaşamın kaynağı olan, Dünyadaki su kirliliğinin nedenleri ve çözüm yolları hakkında bilgiler vereceğiz.

Su kirliliği göl, deniz, okyanus gibi su barındıran havzalarda görülen bir kirlilik çeşididir. Su kirliliğinin her çeşidi kirliliğin bulunduğu havzanın içinde ve çevresinde yaşayan hayvanlar için bir faktörüdür. Su kirliliği içinde zararlı maddelerin bulunduğu atık suların yeterli bir arıtmadan geçmeden havzalara bırakılmasıyla oluşmaktadır.

Su Kirliliğinin Nedenleri

Dünya insanlığın hizmeti için tertemiz bir şekilde yaratılmıştır. Bu güzelliğe riayet etmeyen insanoğlu zaman içerisinde dünyanın kirlenmesine neden olmuştur. Bilinçsiz kullanım gibi nedenlerden dolayı su kirliliği hat safhaya ulaşmıştır. Tabi ki sadece bilinçsiz kullanım su kirliliğinin nedenleri arasında değildir. Daha birçok faktör dünya sularının kirlenmesine neden olmuştur. Problemin çözümüne ulaşmak için ilk olarak sorunun kaynağı tespit edilmelidir. Bu yüzden sizlere maddeler halinde su kirliliğinin nedenleri hakkında bilgiler verilecek.

 • Su havzalarına gelişigüzel bir şekilde bırakılan hayvansal atıklar,
 • Aynı şekilde su havzalarına bırakılan kimyasal atıklar,
 • Toprakta meydana gelen erozyon sonucunda su havzalarının dolması,
 • Biyolojik atıkların imha edilmeden sulara akıtılması,
 • Atmosferin kirlenmesiyle birlikte asit yağmuru gibi zehirli yağışların meydana gelmesi,
 • Yerleşim alanlarının su kaynaklarına yakın konumlandırılması,
 • Zehirli sanayi atıklarının akarsulara gerekli filtre işlemleri yapılmadan bırakılması su kirliliğinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Su Kirliliğinin Çeşitleri

Su kirliliğini daha detaylı bir şekilde inceleyebilmek için su kirliliği noktasal ve yayılı olmak üzere iki başlık altında ele alınmaktadır. Her iki su kirliliği çeşidinin de ciddi derecede olumsuz etkileri vardır.

Noktasal Kirlilik

Su kaynağının belirli bir noktadan bırakılan atıklar sonucunda kirlenmesi, noktasal su kirliliği olarak nitelendirilmektedir. Özellikle belirli bir noktadan bırakılan fabrika atıkları, su kaynaklarında noktasal kirliliğin meydana gelmesine neden olur. Ayrıca şehir kanalizasyonlarının denizlere belirli bir noktadan bırakılması, denizlerde noktasal kirliliğin meydana gelmesine sebep olur.

Yayılı Kirlilik

Su kaynağının birden fazla kirletici kaynak tarafından kirlenmesi durumuna yayılı su kirliliği denilmektedir. Kanalizasyon atıklarının belirli bir noktada yüksek oranda birikmesi, sel sularıyla birlikte su kaynaklarına yüksek oranda kirletici madde dolması ve tarım ilaçlarının topraktan sızarak yer altı sularına karışması yayılı su kirliliğine örnek olarak gösterilebilir.

Su Kirliliğinin Sonuçları

İçme su kaynaklarının günümüzde yeterli oranda var olmasından dolayı su kirliliğinin sonuçları büyük bir kesim tarafından önemsenmiyor olsa da ilerleyen yıllarda su kirliliğinin sonuçları dünyayı tehdit eden boyutlara ulaşacaktır. Bu yüzden aşağıda yer alan sonuçlar etkilerini daha fazla göstermeden önce kesinlikle yeterli düzeyde önlem alınmalıdır.

 • Mikroplar kirli sularda daha hızlı ürerler ve bu durum da salgın hastalıkların artmasına neden olur,
 • Botanik yaşamının gelişimini engeller. Etkilerden dolayı ormanlar ve tüm bitki örtüsü yeterli oranda gelişme gösteremez,
 • Ormanlar gelişemediğinden dolayı hayvanların doğal yaşam alanları gelişme gösteremez,
 • Su kirliliğinden dolayı en sağlıksız yaşam alanları çok sayıda insanın yer almasından ötürü şehirler haline gelir,
 • Tarım ürünleri verimli bir şekilde gelişemez hatta yeterli önlemler alınmazsa birçok tarım ürününün nesli tükenir,
 • Ölümcül hastalıklar ortaya çıkar ve insan yaşamı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalır.

Su Kirliliğinin Çözüm Yolları

 • Akan su gerekli değilken kapatmak önemlidir. Bu su kıtlığının önüne geçerek işlenmesi gereken kirli su miktarını azaltır.
 • Tuvaletten veya lavabodan attığımız şeylere dikkat etmeliyiz. Özellikle yağ ve çöp atılmamalıdır.
 • Çamaşır deterjanı, ev temizleme maddeleri ve tuvalet eşyalarını çevre dostu seçmeliyiz.
 • Gübre ve böcek ilacı kullanımında aşırıya kaçılmamak ve bahçenizde birçok bitki beslemek, bu çevredeki materyallerin suya geçmesini önleyecektir.
 • Nehirlere, göllere ve okyanuslara çöp atılmamalı. Kirlilik gördüğünüz yerlerde, güvenli eşyalar kullanarak temizlenmesine yardım edebilirsiniz.

Bu yazımızda yaşamın kaynağı olan, Dünyadaki su kirliliğinin nedenleri ve çözüm yolları hakkında bilgiler verdik.

Kaynak : bilgitimi.com/su-kirliliginin-nedenleri-nelerdir.html

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın