Sera Etkisi Nedir?

Sera Etkisi Nedir?

Bu yazımızda sera etkisi nedir, faydaları ve zararları nelerdir, sera etkisine neden olan gazlar nelerdir cevaplayacağız.

Sera Etkisi Nedir?

Güneş ışınlarının atmosferdeki gazlar tarafından tutulmasına sera etkisi adı verilmektedir.

Kömür, doğalgaz ve fuel gibi fosil yakıtlar, yüksek basınç altında oluşmuş ve karbondioksit içeriği bakımından çok zengin organik maddelerdir. Bu yakıtların kullanımı sonucunda açığa çıkan CO2 gazı, atmosfere karışır. Normalde karbon döngüsünün bir parçası olan bu olay, fosil yakıtların kullanımının artması ile atmosferdeki CO2 miktarının normalden yüksek seviyelere çıkmasına neden olur.

Havanın başlıca iki bileşeni olan oksijen ve azot gazları, güneşin gözle görülebilen dalga boylu ışınlarını yansıtır ve morötesi ışımaların bir kısmını da absorblar (soğurur).

Sera Etkisi Nedir
Sera Etkisi

Dünya yüzeyine ulaşabilen güneş ışınları, yeryüzü tarafından soğurularak ısıya dönüştürülür. Bu ısı, yeryüzündeki atomların titreşimine ve kızılötesi ışıma yapmalarına neden olur. Bu kızılötesi ışımalar, oksijen veya azot gazı tarafından soğurulmaz. Ancak havada bulunan CO2 ve CFC (kloroflorokarbon) gazları, kızılötesi ışımaların bir kısmını soğurarak, atmosferden dışarı çıkmalarını engeller. Bu soğurma olayı, atmosferin ısınmasına yol açar.

Bunun sonucunda dünya, güneşin altına park edilmiş bir arabanın içi gibi ısınır. İşte bu etkiye, “sera etkisi” adı verilir.

Sera Etkisi’nin Faydaları ve Zararları

Sera Etkisi’nin Faydaları

Sera etkisi doğal bir süreç olduğundan dünyada yaşamın olması için gereken sıcaklığı sağlamaktadır. Sera etkisi atmosferde olması gereken miktarda bulunduğunda canlılar için yararlıdır ve olması gereken bir durumdur.

Karbondioksit, metan gazı ve su buharı dünya üzerinde doğal bir örtü oluşturur. Atmosferin ısıyı tutma özelliği sayesinde yeryüzündeki suların sıcaklığı dengede kalır. Böylece okyanusların ve nehirlerin donması engellenmiş olur.

Sera Etkisi’nin Zararları

Sera etkisinin zararlarından bahsedecek olursak; İnsanların ormanları yakması, tahrip etmesi, fosil yakıt kullanımı, modernleşme, tarım faaliyetlerinin aşırılığı, sanayileşme gibi pek çok durum karbondioksit, su buharı ve metan gazlarının aşırı derecede birikmesine neden olur. Aşırı derecede biriken bu gazlar nedeniyle de dünyada fazla ısınma yaşanır. Sera etkisinin olumsuz derecede artması yüzünden de buzullar erir, mevsimler bozulur ilkbahar erken sonbahar ise geç gelir, dünyanın da düzeni bozulur bazı yerler çölleşirken bazı yerlerde aşırı yağmurlar sel felaketleri görülür, kışları sıcaklıklar artar, hayvanların göç zamanları değişir ve nesilleri yok olmaya başlar.

Sera Etkisi’ne Neden Olan Gazlar

Başlıca Sera Gazı Etkisi yapan ve Kyöto protokolünde sera gazı olarak kabul edilen bileşikleri

  • Karbon dioksit (CO2),
  • Metan (CH4),
  • Nitröz Oksit (N2O),
  • Hidroflorür karbonlar (HFCs),
  • Perfloro karbonlar (PFCs),
  • Sülfürhekza florid (SF6)

gibi gazlarlardır

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın