Saç neden yağlanır, saçın yağlanmaması için ne yapmalı?

Saç neden yağlanır, saçın yağlanmaması için ne yapmalı?

Çabuk yağlanan saçlar herkesde rastlanabilecek problemlerdendir. Peki saç neden yağlanır, saçın yağlanmaması için ne yapmalı?

Saçta en sık görülen sorunlardan biride yağlanma olup, aslında fizyolojik yani normal bir durum olmasına karşın bazen saç dökülmesinin belirtileri arasında yer almaktadır. Saçta yağlanmaya karşı ne yapmamız gerektiğini yazımızda birlikte ele alacağız.

Saç neden yağlanır?

Saç yağlanmasının en büyük nedenlerinden biri saç derisindeki kılcal damarlarda yeterli kan akışının olmamasıdır. Oksijensiz kalan saç derisi de çabuk yağlanır.

  • Saç yağlanması aslında saç derisinin yağlanmasıdır. Yani saç derisinden çıkan yağ saç tellerine ulaşır, bu da saç yağlanmasına sebep olur. Yağlanmanın düz saçlarda daha sık görülmesinin sebebi de saç tellerine daha kolay ulaşabilmesidir. Bu yüzden kıvırcık saçlarda yağlanma çok az görülür.
  • Diğer bir neden de beslenme alışkanlıklarıdır. Yağlı yiyeceklerin tüketilmesi, yetersiz ve dengesiz beslenilmesi saç yağlanmasına sebep olur.
  • Saçlara sık sık dokunulması da bir diğer sebeptir.
  • Saçların çok sıcak suyla yıkanması da saç yağlanmasına sebep olur.
  • Gün içerisinde yaşanılan stres, saç yağlanmasına neden olan faktörlerdendir.
  • Doğru şampuan seçiminin yapılmaması, saç kremi, sprey gibi kimyasal maddelerin kullanılması da bir diğer nedendir.

Saçın yağlanmaması için ne yapmalı?

– Duş alırken suyun sıcak olmamasına dikkat edin! Soğuk olmasa bile ılık suyla duş almaya özen gösterin. Sıcak su saç derisini kurutur, buna karşılık vücut daha fazla yağ üretimi yaptığı için saçlarınız daha çabuk yağlanır.

– Saç cinsinize uygun şampuan seçin. Çabuk yağlanan saç derisine kremli şampuan kullanırsanız daha çabuk yağlanmasına yol açar.

– Saçlarınızı sık sık taramayın ve gün içinde saçlarınızla oynamayın. Bu hareketler saçların çabuk yağlanmasına yol açar.

– Saç bakım kremi kullanıyorsanız diplere temas etmemesine özen gösterin. Sadece saç uçlarına uygulayın.

– Haftada bir gün sirkeli suyla saçlarınızı durulayın ve kurutma makinesi kullanmadan kurumaya bırakın.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın