Saç Neden Beyazlar ?

Saç Neden Beyazlar ?

Saçın yapısı nasıldır, saç neden beyazlar, saç boyası bunda etkili mi, saç üzüntüden bayazlar mı, saç beyazlaması engellenir mi?

Her ne kadar istemesekte hepimiz diğer tüm canlılar gibi yaşlanacağız. Doğanın bir kanunu olan yaşlanma, bilindiği gibi vücutta bazı değişikliklere neden olur. Yaşlanmayla birlikte insanların ilerleyen yaşlarında derileri buruşmaya ve saçları beyazlamaya başlar. Peki ama vücutta ne olur da saçlar beyazlar ? Saçların neden beyazladığını öğrenmeden önce biraz saç ve saçtellerimizden bahsetmek iyi olur.

Saçın Yapısı

Saçımız kök ve gövde olarak iki bölümden oluşur. Gövde deriden saç ucuna kadar olan yere, kök ise saçın deri altında kalan ilk çıktığı nokya denir. Saçlarımızı besleyen ve onlara renk veren maddeler saç kökünde oluşmaktadır. Saça rengini veren bu maddeye melanosit denmektedir.

Melanin ise, melanosit adı verilen bu özel pigment hücrelerinden oluşur. Bunlar, derinin yüzeyinde saçların uzadığı (folikül) açıklıklara yerleşir. Her bir saç teli, farklı bir folikülden çıkar.

Melaninin oluşumu ise doğumdan önce başlar. Saçımızın doğal rengi, saç kılı yuvası ya da kabuğunun orta katındaki melaninin dağılımı, türü ve miktarına göre değişir. Saçta yalnızca iki tür pigment bulunur : Koyu renk (eumelanin) ve açık renk (phaeomelanin). Pek çok farklı saç rengi bu iki pigmentin karışmasıyla ortaya çıkar.

Saç Neden Beyazlar ?

Saçların beyazlamasına ilişkin birçok faktör olduğu gibi en belirgin faktörler arasında yaşlanma geliyor.Yaşlanma ile birlikte melanin miktarı azalır, saç öncelikle kırlaşır ve sonra da beyazlar. Saçımızın pigmentinin azalması dökülmeye yakın olduğu zaman gerçekleşir. Bu yüzden dökülen saçların kökleri genelde beyazdır. Otuz yaşından sonra insanların saçının beyazlama olasılığı her on yılda bir yüzde 10-20 artar.

Saçın beyazlaması aslında hücresel bir pigment kaybından başka birşey değildir. Saç kökünde melanosit üretimi devam ettikçe, saçlarımız olağan rengi ile uzamaya devam eder. Ancak yirmili yaşlarımızı geride bırakırken saç köklerimizdeki melanosit üretimi de azalmaya başlar. Üretim yavaşladıkça saç kökü yeni çıkan saçlara renk verememeye  ve yeni saç telleri de beyaz çıkmaya başlar. Otuzlu yaşlardan sonra ise saçınızın griye veya beyaza dönme ihtimali her on yılda bir yüzde 10 ile 20 arasında artar.

Saçın pigment yapısını değiştiren ve koyu, açık olmasına etki eden başka faktörler de bulunur. Bu faktörler şunlardır;

İçsel faktörler;

  • Genetik eksiklik
  • Hormonlar
  • Kıl dağılımı
  • Yaş

Dışsal faktörler;

  • İklim
  • Kirleticiler
  • Toksinler
  • Kimyasallar

Peki saç üzüntüden beyazlar mı?

Kişide stress veya üzüntü yaşandığında, vücuda kortizon hormonu salgılanmaktadır. Bu durumda, normalin üzerinde vücuda salgılanan kortizon hormonunun başka yerde kısıtlamaya gitmesine sebep olmaktadır. Bu kısıtlama sonucunda ise saç beyazlığı dipten uca doğru kişide kendini gösterebilmektedir.

Saç boyalarının beyazlaşmada etkisi var mı?

Saç boyalarında özellikle kalitesiz ve kötü ürünler kullanıldığı zaman saç kendini erken bırakıyor ve beyazlama biraz daha hızlı başlıyor. Bu sebeple saç boyası kullanırken, saçın yıpranmasını önleyecek ürünler kullanmamaya dikkat etmek gerekmektedir.

Saç beyazlaması engellenir mi?

Saç beyazlamasına karşı alınabilecek başlıca önlem, stresten olabildiğince uzak durmaktır. Bunun için iyi dinlenmeli ve uykunuzu almaya özen göstermelisiniz. Aksi halde uykusuz olmak ve yorgun hissetmek tüm günü stresli geçirmenize neden olacaktır. Vücut sağlığını olumsuz yönde etkileyen alışkanlıklardan biri de sigaradır. Sigara alışkanlığı saçınızın erken yaşta beyazlamasına neden olabileceği gibi cildin erkenden kırışmasına da yol açar.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın