Protein Nedir?

Protein Nedir?

Bu yazımızda Protein Nedir yanısıra protein ne işe yarar, protein kaynakları ve protein çeşitleri nelerdir sorularını  cevaplandıracağız.

Sağlıklı beslenme için alınması gereken 6 besin türü vardır. Bunlar yağlar, proteinler, vitaminler, karbonhidratlar, mineraller ve su’dur.

Bu yazımızda konu edindiğimiz Protein, Kas dokumuzun yapı taşını oluşturan öğedir. Amino asitlerin peptit bağlarıyla bağlanmasıyla oluşmuştur. Proteinler azot içermeleriyle karbonhidrat ve yağlardan ayrılırlar. Yapılarına göre farklı işlevleri vardır.

Protein Nedir?

Protein Kas dokusunun yapısını oluşturan öğelere verilen isimdir. Vücudumuzda bulunan hücreler, dokular, organlar gibi tüm yapıtaşları protein olmadan var olamazlar.

Vücut ağırlığının yaklaşık % 20’’lik kısmını oluşturan proteinler, kaslarda, ciltte, iskelet sisteminde ve vücudun diğer birçok bölgesinde önemli ölçüde bulunmaktadırlar.

Proteinler, amino asit dediğimiz ve karbon, hidrojen, oksijen ve Azot atomlarından meydana gelen moleküllerin tespih taneleri gibi yan yana dizilmeleri ile oluşur. Amino asit proteini oluşturan yapı taşışıdır. Doğada 300’den fazlabulunan amino asitlerden memelilerde yalnız 20 tane bulunur. Bunlar Hücrenin genetik materyali olan DNA tarafından kotlanan amino asitlerdir.

Protein Nedir?
Protein Kas dokusunun yapısını oluşturan öğelere verilen isimdir.

Yapılarına göre değişik fonksiyonları olan proteinler, vücut dokularının oluşumu ve tamiri, enerji ve ısı kaynağı olmaları, yaraların iyileşmesi, birçok vücut sıvılarının ve hormonların salgılanmasında rol almaları ve yapısal olayların düzenlenmesi gibi işlevlere sahiptirler.

Proteinler; 1 Hücreleri onarır ve yeniler.  2 Enfeksiyonlarla savaşan antikorları üretir. 3 Hücre içi ve hücre dışı sıvıların ozmotik dengede tutulmasını sağlar. 4 Beden fonksiyonlarıyla birlikte, sinir ve kas çalışmalarını koordine eden hormonlar ve enzimler için gereklidir.

Protein Kaynakları

Protein kaynakları, hayvansal ve bitkisel olarak ikiye ayrılır.

Hayvansal kaynaklar; yumurta, et, tavuk, balık, süt ve peynirdir. Bunlardan yumurta, et, tavuk ve balık, elzem amino asitleri sağlar.

Bitkisel kaynaklar; mercimek, kuru fasulye, nohut gibi kurubaklagiller, fındık, tahıllar, bulgur, tam buğday ekmeğidir. Çok az miktarda da olsa, bazı yeşil sebzelerde protein bulunur ama emilimleri çok düşüktür.

Bitkisel protein kaynakları hayvansal olanlar kadar besin değerlerine sahip değil. Bunun nedeni de amino asit değerleriyle ilgili. Dolayısıyla yumurta ve süt ürünleri tüketmeyen vejeteryanlar bu amino asit açığını mutlaka başka şekilde telafi etmelidirler.

Günlük Protein ihtiyacı ne kadardır?

Sağlıklı ergen erkek ve kadınlar için, günlük gerekli miktar, Kg başına 0,8 gram olarak hesaplanmıştır. Yani vücut ağırlığına göre, ortalama bir insanın, günlük 40-65 gr arası Protein alması gereklidir.

Protein yetersizliği günlük diyetle alınan proteinin miktar ve kalite yönünden gereksinimi karşılamamasından oluşur, nedenler arasında ekonomik koşulların zayıf olması, dengesiz beslenme, bazı hastalıklar (emilim bozuklukları, böbrek ve karaciğer hastalıkları vb.) sayılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın