Pisa Kulesi Neden Eğridir ve Neden Yıkılmıyor ?

Pisa Kulesi Neden Eğridir ve Neden Yıkılmıyor ?

Eğik durması ile ünlü Pisa Kulesi neden eğridir, depremlerde neden yıkılmıyor, Pizza kulesinin adı nereden geliyor?

​Dünyanın en turistik yapılarından biridir İtalyanca “mucizeler meydanı” manasına gelen Piazza dei Miracoli’de yer alan Pisa Kulesi. İtalya’nın Pisa şehrinde yer aldığından dolayı bu ismi almıştır. Pisa şehrini turistik kılan etkendir aynı zamanda. Her sene sırf kulenin çevresinde fotoğraf çekmek için bile birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Toplamda 8 kattan oluşan kulenin en üst katında 7 adet çan bulunmaktadır. Çanların bulunduğu kata ulaşmak için 294 basamak çıkmanız gerekir.

Kule, Pisa’nın gücünün ve zenginliğinin bir sembolü olarak Cenova ve Venedik’e rakip olarak yapılmıştır. Galileo’nun, bütün cisimlerin aynı hızla ve aynı fizik kanununa uyarak düştüklerini farklı ağırlıklardaki iki top güllesini bu kuleden aşağı bırakarak gözlemlediği iddia edilmiştir. Bilginin kaynağı Galileo’nun bir öğrencisi olmasına rağmen bu iddia geniş çevrelerce bir efsane olarak kabul edilir.

Pisa Kulesi Neden Eğridir?

Pisa Kulesi’nin inşası 1173 yılında başlamıştır. İnşaat aşamasında kulenin ilk iki katı eğik değildir. Ancak 3. kat inşa edilirken 1178 yılında kule eğilmeye başlar. Kulenin eğildiği 1185 yılında mimar tarafından fark edilir. Pek çok çözüm denendiyse de kulenin eğilmesinin önüne geçilemez. Sebep, kulenin inşa edildiği toprağın elverişsiz olmasıdır. Bu dönemde Floransa ile Pisa şehri arasındaki savaşlar nedeniyle kulenin inşası bir yüzyıl kadar sekteye uğrar.

1272 yılında kulenin inşaatına tekrar başlanır. Ancak kulenin eğilmeye devam ettiği kayıtlara geçer. 1284 yılında yine savaş nedeniyle inşaatı duran Pisa Kulesi, 1370 yılında 60 metre yüksekliğe ulaşır ve resmi olarak tamamlanır.

Pisa Kulesi Neden Yıkılmıyor?

Kule yavaş yavaş güneye doğru eğilmeye başlayınca yıkılma tehlikesine karşın kurtarma çalışmalarına başlarlar. 1990 – 2001 yılları arasında çalışmalar nedeniyle kule kapatılır. Güneye doğru eğilen kulenin kuzey kısmına 599 ton ağırlığında 94 tane ağırlık yerleştirilir ve bu çalışma ile kulenin eğimi düşürülür. Bu onarım sonrası kulenin 200 yıl daha dengede olacağı açıklanmıştır.

1987 yılında Mucizeler Meydanı ile birlikte Unesco Dünya Mirası ilan edilen Pisa Kulesi 2001 yılında turistler için ziyarete açılmıştır. Kulenin tepesine tırmanma deneyimi en popüler turistik faaliyet haline gelmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın