Parmaklar Suda Neden Buruşur ?

Parmaklar Suda Neden Buruşur ?

Suda kalan derimiz, özellikle el ve ayak bölgeleri bir süre sonra buruşmaya başlar. Peki Parmaklar Suda Neden Buruşur ?

İnsan derisinin tüysüz kısımları suda ilginç bir tepki gösterir. Diğer kısımlardan ayrı olarak avuç içi ve parmaklarımız ile ayak taban ve parmaklarımız beş dakika kadar suda bekleyince buruşur.

Yapılan araştırmalar derimizin, el ve ayak parmaklarımızın suda buruşmasının nedeninin insan oğluna önemli bir özellik katabilmek için oluştuğunu ortaya çıkarttı.

İngiltere’de bulunan Newcastle Üniversitesi’ne bağlı bilim adamlarının yaptığı araştırmalar buruşmuş parmakların ıslak durumlarda insana daha iyi kavrama yeteneği sağladığını ortaya çıkarttı.

Bilim adamlarından Tom Smulders, buruşmuş derinin, ”araçların daha iyi yol tutmasını sağlayan lastiklerdeki tırtıklara benzediğini, özellikle tutma ve kavrama işlerimizi yaptığımız el parmaklarımızdaki derinin suda buruşarak parmaklardaki izleri daha kabarık hale getirdiği ve bu sayade nesneleri elimizden kaymadan, kolayca tutabildiğimizi, ayak parmaklarındaki buruşmaların ise kaygan zeminde çıplak ayak ile dolaşıldığında ayakların kaymasını önlediğini ” vurguladı.

Smulders ve ekibi, gönüllü deneklerden önce elleri kuru olarak farklı boyutlardaki misketleri tutmalarını istedi. Daha sonra bilim adamları gönüllülere bu işlemi ellerini 30 dakika sıcak suda beklettikten sonra yaptırdı. Katılımcıların parmakları buruşmuşken misketleri daha çabuk ve daha iyi yakaladıkları görüldü.

Smulders, ”Parmakların buruşması akarsuda yiyecek ya da nemli bitkileri toplamak için atalarımıza yardım etmeyi sağlamış olabilir” ifadesini kullandı.

Biyologlar, daha önce suda uzun süre kalındığında el ve ayak parmaklarının buruşmasının, suyun deriyi şişirmesinden kaynaklandığını düşünüyordu. Ancak yapılan bu araştırmalar sayesinde, bu sürecin sinir sistemi tarafından harekete geçtiği ve kan damarlarının büzüşmesinden kaynaklandığı anlaşıldı.

Smulders, sinir sisteminin, bir süre ıslak kaldığını anlamasından sonra parmak uçlarındaki kan damarlarını daha ince hale getirdiğini, parmakların hacminin azaldığını ancak aynı boyutta kaldığı için derinin büzüldüğünü belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın