Papağan Nasıl Konuşturulur ?

Papağan Nasıl Konuşturulur ?

Merhaba. Evde beslemek için tercih edilen kuş türlerinin başında gelen Papağan nasıl konuşturulur, papağan konuşturma eğitimi nasıl yapılır konusunda bilgiler vereceğiz.

Papağan, papağansılar (Psittaciformes) takımını oluşturan kıvrık gagalı, etli ve kalın dilli, parlak tüylü, sıcak yerlerde yaşayan kuş türlerine verilen isimdir. Hepsi değil ama bazı papağan türleri sürekli tekrarlanan kelime ve cümleleri tekrar edebilirler.

Papağanları konuşturmak zaman alan bir iştir. Gününüzün belirli bir kısmını Papağanınızın yanında oturup ezberlemesini istediğiniz kelimeleri birkaç dakika arayla tekrar etmeniz, onun ezberlemesini kolaylaştıracaktır. Papağanlar, çok kuvvetli hafızaları sayesinde öğrendikleri sözcükleri tekrar ederler. Ancak tekrar ettikleri kelimelerin anlamını bilmezler.

Papağanın türünü öğrenmek papağın konuşturmaya başlamadan önce yapılacak ilk adımdır. Çünkü, Afrika grisi papağanı gibi baz papağan türleri konuşmaya çok yatkınken bazıları o kadar yatkın değildir. Konuşmaya yatkın bazı papağan türleri şunlardır:

  • Afrika grisi papağanı
  • Amazon papağanı
  • Sultan papağanı
  • Kakadu papağanı

Papağan Nasıl Konuşturulur ?

Bir papağana sahipseniz onu evcilleştirmek ve istediğiniz kelimeleri, melodileri söylemesini istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken büyük bir sabır göstermektir. Çünkü papağanlar söylediğiniz kelimeleri ve melodileri ezberleyerek östaki boruları yardımı ile bu sesleri çıkarabilir ve ezberlettiğiniz şeyleri size söyleyebilir.

Bir papağana kelime öğretmek için yapmanız gereken ilk şey gün içinde söylemesini istediğiniz kelimeleri papağanın yanında belirli aralıklar ile söylemektir. Gün içinde 3 dakika ara ile söylemesini istediğiniz sözcükleri belirli bir ses düzeyinde söylemeli ve bunu 4 – 6 defa tekrarlamalısınız. 3 hafta bu şekilde eğitim vereceğiniz papağanınız bir süre sonra kendiliğinden bu kelimeleri size söyleyecektir.

Papağan dostlarımız genelde kelimeleri daha kolay şekilde öğrenirken melodi ve uzun cümleleri biraz daha zor öğrenirler.

Biz insanlarda olduğu gibi papağanlarda eğlenerek öğrenmeyi daha çok sever. Alıştırma yaparken papağana ödül verme de ihmal edilmemelidir. Doğru performansı gösterir göstermez verilen ödül, papağanın doğru bir iş yaptığını anlamasını sağlar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın