Organik Tarım nedir, nasıl yapılır?

Organik Tarım nedir, nasıl yapılır?

Küresel çevre sorunlarının giderek arttığı çağımızda, organik tarım insanlık için yeni bir umut kaynağıdır. Peki organik tarım nedir, nasıl yapılır, organik tarım ilkeleri nelerdir?

Organik Tarım nedir?

Organik Tarım, yetiştirilen ürünlerde hiçbir kimyasal madde kullanmadan, tamamen doğal olan ürünler üretmeye dayalı bir tarım şeklidir. Doğayı ve tarım alanlarını tahrip etmeden,insanlara olumsuz bir yan etki olmayacak şekilde bitkisel ve hayvansal ürünler elde edilir.

Biyolojik, ekolojik, bio gibi farklı kelimelerle tanımlanan “Organik Tarım”, tarımsal üretimde artan kimyasal gübre ve ilaç kullanımının doğa ve insan sağlığı üzerinde yarattığı olumsuz etkilerin ve ticari problemlerin aşılmasında bir alternatif yöntem olarak doğmuştur.

İngilizce konuşulan ülkelerde, üretimlerinde ekolojik prensipler uygulanan tarımsal metotlar için “Organik Tarım” terimi, başka birçok ülkede ise “ekolojik tarım”ın kendi dilindeki karşılıkları kullanılmaktadır.

Organik Tarım Nasıl Yapılır?

Organik tarım yapılabilmesi için bazı koşulların sağlanması gerekiyor.

Organik tarımda ürün yetiştirilmesi, toplanması, hasat, kesim, işleme, tasnif, ambalajlama, etiketleme, muhafaza, depolama, taşıma ile ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar olan diğer işlemlerde, kimyasal madde veya tarım ilacı kullanılmıyor.

Organik üretim yapılacak arazinin, ana yollardan, ağır sanayi tesislerinden, maden işletmelerinden kentsel atıkların toplu olarak bırakıldığı alanlardan, kirletici atıklar içeren akarsu ve yer altı sularından etkilenmeyecek bir mesafede olması gerekiyor.

Organik tarımda ürün miktarı değil ürün kalitesi önemlidir.Ürünlerin satışa sunulabilmesi için sertifika alınması gerekir.

Organik Tarım İlkeleri Nelerdir?

1 Genetiği değişmemiş tohum kullanımı.

2 Toprağa zarar verecek gübre kullanmama.

3 Zararlılarla ve hastalıkla mücadele ederken kimyasal ilaçlar kullanmamak.

4 Ürünlerin sertifika ve etiketlenmesini yaptırmak.

Organik Tarımın Faydaları

Çevre dostu bir üretim tarzı olan organik tarım, çevre kirliliğinin önlenmesi, kaynakların geri dönüşümle kazanımı, temiz ve kaliteli gıda üretimini olanaklı ve sürekli kılacaktır.

Organik tarımın faydalarını maddeler halinde belirtecek olursak;

1 Organik ürünlerin tadı normal tarımla yetiştirilen ürünlere göre fark edilir derecede güzeldir. İyi korunmuş toprak sağlıklı ürünler verdiğinden daha lezzetli olurlar.

2 Organik ürünlerin sertifikalı olmaları ürünlerin garantili olduğu anlamına gelir.

3 Organik üretim sağlık problemlerini azaltır. Yapılan birçok bilimsel araştırmada kullanılan kimyasalların insan sağlığına ve çevreye olumsuz etkisi olduğunu kanıtlanmıştır.

4 Organik tarım insan sağlığı kadar toprağı da korur. Uygun toprak işleme metotları ile toprak korunmuş olur ve kimyasal maddeler yerine doğal maddeler kullanılarak toprak verimliliği artırılır.

5 Organik tarım su kaynaklarını korur. Tüm canlılar için hayati önem taşıyan su kaynaklarını korumak organik tarımın en önemli ilkelerinden biridir.

6 Organik tarım kırsal nüfusu korur ve iş olanağı sağlar. Organik ürün yetiştiren çiftçiler sağlıklı ürünler yetiştirerek bizlere ulaştırırlar.

7 Organik tarım var olan çeşitliliğin korunması, yok olmakta olan birçok tohumları koruyarak onları çoğaltmak için çalışır.

8 Organik tarımda insan ve çevre sağlığının yanı sıra hayvan sağlığına da önem verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın