Nikotin nedir, zararları nelerdir?

Nikotin nedir, zararları nelerdir?

Bu yazımızda Nikotin hakkında bilgiler verereki nikotin nedir, nikotinin zararları nelerdir ve hangi besinlerde nikotin bulunur sorularını cevaplayacağız.

Nikotin Nedir, Zararları Nelerdir?

Tütün bitkilerinden oluşan ve yapraklarından çıkarılan renksiz bir madde olan Nikotin oksijen ile tepkimeye girdiğinde sararma gösterir. Sigara içerken pamuk kısmındaki bu sararmanın nedeni de bundan dolayıdır.

Nikotin insan vücuduna kolayca geçebilir. Vücuda alınış şekli burun, ağız, ciğerler yada cilt tarafından olabilir. Sadece 10 saniye içerisinde kana karışarak insan beynine kadar ulaşır. Nikotin adını Portekizdeki Fransız Büyükelçisi Jean Nicot de Villemain tarafından 1560 yılında tütün tohumlarını Brezilya’dan Paris’e getirdiği için adının verildiği “Nicotiana Tabacum” denilen tütün bitkisinden almıştır.

Nikotin son derece tehlikeli bir madde olup, damarlarda büzüşme, kalp ritm bozuklukları, hücrelerin hızlı ölümüne neden olur.

Nikotinin zararları

Yoğun miktarda alınan nikotin, ciddi kalp ve solunum problemlerine yol açar. Direkt kanserojen bir madde değildir fakat sigaranın içerisindeki diğer maddelerle beraber kanserojene dönüşür. Nikotin, epinefrin denen hormonu arttırdığı için dolayısıyla kalp hızını, kan basıncını, kan şekerini ve solunum sayısını da arttırır. Sigara içtikten sonra gelen rahatlama hissi ve bağımlılığın sebebi de budur.

Nikotinin kalbe etkileri: nikotin kalp krizine ve kalp çarpıntılarına neden olur. Nikotin alındığı zaman vücut daha fazla oksijene gereksinim duyduğu için kalp atış hızında artış olur. Bu durum tansiyon değerlerinin yükselmesine ve soluk alıp vermelerin artmasına neden olmaktadır. Vücuda daha fazla oksijen ulaştırmak isteyen kalp daha fazla kanı vücuda pompalamaya çalışır. Nikotin ayrıca kalp damarlarının daralıp tıkanmasına da neden olmaktadır. Bu durumlardan dolayı nikotinin kalp krizine ve kalp çarpıntılarına neden olduğu belirlenmiştir.

Nikotinin akciğerlere etkileri: Nikotin ciğerlere genel olarak içe çekilen sigara dumanı ile alınır. Ciğerlere dolan nikotin akciğerlerde bulunan ve ciğere gelen mikropları tozları tutan yapının işlevsel bozukluklar yaşamasına neden olur. KOAH, astım ve bronşit gibi hastalıkların ortaya çıkmasına da neden olan nikotin özellikle akciğerleri tahrip ederek akciğer kanserinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Nikotinin bağışıklık sistemine etkileri: nikotin özellikle beyaz kan hücresi üretiminin azalmasına neden olmaktadır. Bu yüzden vücut mikroplar ve bakteriler ile aktif bir şekilde mücadele edemez. Bu etkilerinden dolayı nikotinin bağışıklık sistemini zayıflatıcı etkisi vardır diyebiliriz. Beyaz kan hücreleri yeterli oranda üretilmezse vücutta enfeksiyonlu hastalıkların ortaya çıkma ihtimali artmaktadır. Bu da bağışıklık sisteminin çöktüğünün gerçek bir göstergesidir.

Nikotinin dişlere etkileri: nikotin dişlerin üzerine yapışarak bir süre sonra dişlerin sarı renge bürünmesine neden olmaktadır. Ayrıca nikotin diş etlerinin zarar görmesine de neden olur. Sigara içen kişilerde nikotin gün boyunca diş etleriyle etkileşime geçer. Bu durum bir süre sonra diş etlerine zarar verir. Ayrıca ağır içerisinde tabaka oluşumuna neden olduğu için nikotinin kötü ağız kokusuna da neden olduğu bilinmektedir.

Nikotinin hamile kadınlara etkileri: nikotin anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkilediği gibi anne adayının düşük yapma ihtimalinin artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden hamilelik döneminde olan bayanların kesinlikle nikotin alımından uzak durması gerekmektedir. Nikotin doğum kontrol haplarıyla birlikte alınacak olursa bu durum damar tıkanıklıklarının yaşanmasına neden olur. Doğal olarak kişinin kalp krizi geçirmesine sebep olabilir. Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız kesinlikle nikotin alımından uzak durmalısınız.

Nikotin Bulunan Gıdalar

Patlıcan: Patlıcanın 1 gramında 100 ng nikotin vardır.

Karnabahar:1 gram karnabaharın içeriğinde 16.8 nanogram nikotin bulunur.

Kırmızı Domates: 1 gram kırmızı domateste 4.1 nanogram oranında nikotin bulunur.

Yeşil Domates: 1 gram yeşil domateste 42.8 nanogram nikotin bulunur.

Biber: 100 gram biberde ortalama 7.7 – 9.2 nanogram arasında nikotin bulunur.

Patates: 1 gram patateste yaklaşık olarak 7.1 nanogram nikotin bulunuyor.

Not: 1 nanogram 0.000000001 gr eder.

Buradaki yazımızdan Sigara Markaları ve Nikotin, Zifir, Karbonmonoksit oranları nelerdir bakabilirsiniz.

Kaynak: bilgitimi.com/nikotin-nedir-zararlari-nelerdir.html

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın