Neden bazı aylar 31 bazı aylar 30 çeker ?

Neden bazı aylar 31 bazı aylar 30 çeker ?

Bilirsiniz bazı aylar 31 bazı aylar 30 gündür, Şubat ayı ise zaten ayrı bir olay. 29 gün olan şubat 4 senede bir de 28 çeker. Peki Neden bazı aylar 31 bazı aylar 30 çeker ?

Bir gün, dünyanın üzerindeki bir noktanın dünyanın kendi ekseni etrafında bir dönüşü ile eski konumuna ulaştığında geçen süredir. Bunu herkes bilir. Şimdi bildiğimiz bütün zaman birimlerini yazalım, buna göre;

  • Bir yıl 12 aydır.
  • Bir yıl 52 haftadır
  • Bir ay 28-31 gündür.
  • Bir ay 4-5 haftadır.
  • Bir hafta 7 gündür.
  • Bir gün 24 saattir.
  • Bir saat 60 dakikadır.
  • Bir dakika 60 saniyedir.
  • Bir saniye 100 salisedir.

Hepimiz mutlaka belli bir zaman dilimini belirtmek için, “asır, yıl, mevsim, ay, hafta, gün, saat, dakika, saniye, salise” birimlerini kullanmışızdır. Peki ama hiç düşündünüz mü bir saat neden 60 dakikadır? Veya bir gün neden 24 saat, bir yıl neden 365 gündür? Neden bazı aylar 30 gün, bazıları 31 gün iken, bazıları 28 gün olur?

Neden bazı aylar 31 bazı aylar 30 çeker ?

En eskiye yani ayların başlangıcına doğru yola çıkıyoruz. İmparator Numa ilk takvimde ocak ve şubat ayları olmadığından bu ayları ilave etti. Yılbaşı bu dönemde Mart ayı ile başlıyor ve son ayda şubat ayı gözüküyordu. Tabi yılın son ayı olan Şubat ayı bir isim bulmaları gerekiyordu. Dönemin âlimleri filozofları düşündü taşındı ve eklenen bu son aya arınma anlamına gelen Februare’den esinlenerek Februarius ismine karar verdiler. Tabi Şubat ayı o zamanlar en güzel günlerini yaşıyordu. Çünkü diğer aylar gibi 30 gündü.

Yıllar sonra Roma İmparatoru Julius Caesar Mısırlı bir âlime takvimde bir takım değişiklikler yaptırdı. Bu takvimin adına da July’en takvimi denildi. Bu yeni düzenlemeyle beraber takvim yıl da 365 gün ve 6 saat olarak değiştirildi. Bu 6 saatlik fazlalıkta her yıl birikerek 4 yılda bir 366 güne tekabül etmeye başldı. Yıl tam olarak eşit bölünmediği için bazı aylar 30 bazıları ise 31 gün çekmeye başladı. Ama bu yeni düzenleme ile birlikte Şubat ayı 30 günden inip 29 güne düştü Çünkü Julius Caesar Temmuz ayına kendi adını July adını koymuştu ve imparatorunun kendi ayını koyduğu ay 31 gün olmak zorundaydı.

Daha sonra imparator olan August da kendinden önceki imparator Caesar’ı kıskanarak Temmuz ayından sonraki aya kendi adının verilmesini emretti. Temmuzdan sonraki ayın ismi de bu şekilde August oldu ama küçük bir sorun vardı. Ağustos ayı 30 çekerken Temmuz ayı 31 çekiyordu. İmparator August benim Caesar’dan ne farkım var diyerek Ağustos ayının 31 çekmesini istedi. Çözüm arayan astronotlar o zamanlar yılın son ayı olan Şubat ayından 1 gün alarak Ağustosa eklediler. O zamandan bu zamana Şubat ayı 28 gün çekmeye başladı.

Teselli olarak Şubat ayına 4 yılda bir 29 armağan ederlerken MÖ 40’lar da Şubat ayı son ay olma durumundan çıkarak 2. ay olma şerefine ulaştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın