Mors alfabesi nedir, nasıl kullanılır?

Mors alfabesi nedir, nasıl kullanılır?

Bu yazımızda nokta ve çizgilerden ibaret olan mors alfabesi nedir, nerelerde ve nasıl kullanılır anlatacağız.

Mors Alfabesi Nedir?

Mors Alfabesi, Amerikalı bir ressam ve heykelci olan, sanat öğrenimi için İngiltere’ ye gelen Samuel Morse (1791-1872) tarafından icat edilmiştir. Mors alfabesi, kodlanmış mesajları aktarmak adına çeşitli noktalar ve çizgiler kullanılan iletişim sistemidir.

Genel anlamıyla Mors Alfabesi iki çeşit sinyalden oluşan (kısa ve uzun) farklı kombinasyonlara sahip harflerin, sayıların ve noktalama işaretlerinin oluşturulduğu bir haberleşme dilidir. Elektrik ve radyo sinyalleri ile bir kişinin başka bir yere yazılı bir metin ulaştırılması için kullanılır. Kısa ve uzun sinyaller arasında da sessizlikler bulunmaktadır. Bu sessizlikler ise kelime cümle veya sayıları birbirinden ayırmak için kullanılmaktadır.

Mors Alfabesi Nasıl Kullanılır?

Mors alfabesi nedir, nasıl kullanılır
Mors alfabesi nasıl kullanılır

Temel sinyallerin anlamları

mors alfabesi birbirinden farkı iki tür sinyalden oluşmaktadır ve bu sinyaller nokta ve çizgilerdir. İlk yapmanız gereken şey bu nokta ve çizgileri metin üzerinde yer aldıkları gibi tanımayı öğrenmenizdir. Mors alfabesinde noktalara kısa “i” sesi ve “t” sesi ile telaffuz edilen “ditler” deniliyor. Çizgilereyse “dah” denilir ve ditlere göre daha uzun ses çıkarır.

Mors alfabesinin incelenmesi

mors alfabesinde yer alan harflerden herhangi birini seçin ve bu harfe karşılık gelen seslere bakın. İlgili harf hangi dit ve dah seslerine denk geliyorsa bu sesleri yüksek sesle çıkararak tekrarlayın. Mevcut sesi kendiniz tekrarladığınız zaman beyniniz bu sese aşina olmaya başlar ve bir yerde duyulduğunda bu sesin direkt olarak hangi harfi ifade ettiği anlaşılır. Mors alfabesini öğrenmek isteyen kişilerin yaptığı en büyük hata çizgileri ve noktaları taşıdıkları anlamlarıyla birlikte öğrenmeye çalışmasıdır. Dil uzmanları seslerin akılda daha kalıcı olduğunu ve bu yüzden sesleri referans alarak mors alfabesinin öğrenilmesinin daha kolay olduğunu belirtiyor.

Tüm harflerin seslerini çıkarın

mors alfabesinde yer alan tüm harflerin dit ve dah seslerini elinizden geldiğince yüksek sesle çıkarmaya çalışın. Dit sesleri tek heceli ve kısa bir ses çıkarırken dah sesleri dit seslerine göre yaklaşık olarak 3 kat daha uzundur. Ritmi yakalayarak tekrarlar yapmanız mors alfabesindeki kodları daha rahat ayırt etmenizi sağlar. Mors alfabesinde her harf bir tire ile ayrılırken tam kelimeler toplamda yedi nokta ile ayrılır. Bunu yapacağınız tekrarlar sayesinde her ne kadar zor görünse de hızlı bir şekilde kavrayacağınızdan şüpheniz olmasın.

Kelime tekrarları yapın

harflerin taşıdıkları ses anlamlarını öğrenebilmek için kelime tekrarları yapmalısınız. Mesela “K” harfini iyi bir şekilde öğrenmek adına kendini bu harfle başlayan çeşitli kelimeler belirleyin. Bir süre bu kelimeleri yüksek sesle dit ve dah sesleri ile tekrarlamanız harflerin taşıdıkları anlamları hızlı bir şekilde öğrenmenizi sağlayacaktır.

Basit kelimeleri oluşturun

ilk etapta bunalmanıza neden olacak zor kelimeler yerine daha az heceden meydana gelen basit kelimeleri oluşturmaya çalışın. Bunu yapmanız hem mors alfabesini kolay bir şekilde hem de sıkılmadan öğrenmenizi sağlayacaktır.

Kelime ve harflerin seslerle ifade edilmesini öğrendikten sonra harflerin ve kelimelerin hatta kelime gruplarının noktalar ve çizgilerle nasıl ifade edildiklerini öğrenmeye başlayabilirsiniz. Sesleri iyi bir şekilde kavradığınız için harflerin karşılık geldiği sembolleri daha rahat bir şekilde öğreneceksiniz. Aşağıda hangi harfin hangi mors sembolü ile ifade edildiği yer alıyor. Çeşitli tekrarla yaptıktan sonra bu sembolleri de öğreneceksiniz ve artık karşınıza çıkan tüm mors seslerini ve sembollerini ifade edebileceksiniz.

Mors Alfabesi Nerelerde Kullanılır?

Mors alfabesi nerelerde kullanılır?

Günümüzde mors alfabesi eski bir teknoloji olduğundan dolayı sınırlı sayıda yerde kullanılmaktadır ancak icat edildiği ilk yıllarda kullanım alanı ciddi anlamda genişti.

Mors alfabesi ilk olarak gizli bilgilerin servis edilmesi için uygun olduğundan dolayı yaygın bir şekilde askeri alanda kullanılmaya başlandı. Askeri alandaki kodların bir süre sonra şifresi çözüldü ve bu yüzden mors alfabesi günlük yaşamda kullanılmaya başladı.

Mors sinyalleri hem telgraf hem de radyo sinyalleri aracılığıyla gönderilebilir. Bu özelliği de kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Günümüzde gemicilik alanında en hızlı iletişim aracı olmasından dolayı özellikle açık denizlerde yer alan gemilerde mors alfabesiyle iletişimden yararlanılmaya devam ediliyor.

Kaynak: bilgitimi.com/mors-alfabesi-nedir-nasil-nerelerde-kullanilir.html

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın