Matruşka nedir?

Matruşka nedir?

Rusların ünlü hediyelikleri arasında yer alan bir eşya olan Matruşka nedir, adı nereden geliyor hikayesi nedir, matruşkalar neden hep tek sayılardan oluşur?

Matruşka nedir?

Matruşka, Rus yapımı bir oyuncak bebek türüdür. Ahşap el yapımı olan bebekler ortasından açıldığında başka bir bebek çıkar, onu açtığınızda yine başka bir bebek çıkar. Bu şekilde tek anne figürünün içerisinde iç içe yerleştirilmiş beş veya yedi bebekten oluşur.

Matruşka bebeklerde en büyük parçayı çıkardığınızda en fazla 15 en az 3 adet matruşka bebek çıkmaktadır.

Matruşka’nın Hikayesi

Matruşka bebeklerin tarihine baktığımızda Moskova’da  1980 yılında Abrentsevo malikanesinde çocuk eğitim atöylesinde doğduğu söylenilen Saba Manatov kendine işe adamış bir kadın tüccardır. Saba’nın en önemli ideali Rus kadınını yüceltmeye yönelik bir sanatı gerçekleştirmek ve bunu sunmaktan geçer. Akademisyenler bu ismin kökeninin Mater yani anne olduğunu söylemektedirler. Bu ismin büyük bir işçi ailesinin sağlıklı, canlı ve iri görünüşlü anneleri tasvir ettiğini düşünmekteler. Bunun sonucu olarak Matruşka, içine başka bebekler sığdırılarak yapılan, parlak boyalı tahta figürlerin ismi haline gelir.

Matruşkalar neden hep tek sayıdan oluşur?

3 ile 15 arasında parçadan oluşan bu bebeklerin hep tek sayıda olmasının da bir sebebi var elbet. Bu da Ruslar’da tek sayının uğuruna inanılması. Matruşka hem oymacılık hem de resim açısından Rusya’nın imajı ve ruhudur.

Matruşkalar genelde geleneksel Rus kıyafeti olan sarafan giymiş bebekler şeklinde boyanır ancak bazen eski Sovyetler Birliği liderleri olarak çizilmiş olanları da vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın