Marş Motoru Nedir?

Marş Motoru Nedir?

Bu yazımızda marş motoru nedir, nasıl çalışır, parçaları nelerdir, marş motoru arızası nasıl anlaşılır açıklayacağız.

Marş Motoru Nedir?

Marş motoru, akümülatör adı verilen sistemden almış olduğu elektrik gücü sayesinde çalışan ve motorun ilk hareketinin meydana gelmesini sağlayan sistemdir. Yani kısaca marş motoru, otomobillerde ilk hareketi sağlayan parçadır.

Marş motorunun çalışması için gerekli olan ilk hareketi verme dışında başka bir görevi bulunmamaktadır. Aşırı derecede güç emiyor olmasından dolayı bilinçsiz bir şekilde marşa basan kişilerin aküyü bitirip yolda kaldıkları bilinmektedir.

Marş Motoru Nasıl Çalışır?

Araçta marşa basıldığı anda marş motorunun dişlisi ile krank miline bağlı volan dişlisi birbirine geçerek marş motorunun oluşturduğu dönme kuvveti, volan dişlisi aracılığı ile krank miline aktarılır. Böylece motora ilk hareketi verilmiş olur.

Otomobillerde genelde bendix (volana dönerek geçen) tipi elektrikli marş motoru kullanılır. Bununla birlıkte özellikle deniz tipi büyük dizellerde hidrolik marş motorları da kullanılmaktadır. Otomobillerde kullanılan bendix tipinin yanı sıra volan dişlilerine geçtikten sonra dönmeye başlayan dayer tipi marş motorları da mevcuttur.

Marş Motoru Parçaları

Marş motoru; Akümülatör, Kontak anahtarı, Selenoid, Marş motoru, Volan dişlisi’nden oluşur.

Marş Motoru Arızası Nasıl Anlaşılır?

Genelde akü zayıfladığında yada bittiğinde meydana gelen marş arızaları en sık karşılaşılan arıza tipidir.Daha sonra ise marş motoruna bağlantıyı veren kablo ve bağlantılarda temassızlık yada kopma olasılığıdır. Aynı zamanda akü kutup başları gevşeme oksitlenmede yine marş sorunlarını beraberinde getiren sorunlardır.

  • Marş basmıyorsa (marş motoru veya kömürü arızası)
  • Marş basıyor ancak araç çalışmıyorsa (buji veya buji kabloları değilse yakıt pompası ateşleme bobini kontrol edilmeli)
  • Marşa bastığınızda tıkırtı sesi varsa marş ile ilgili bir sorun olması muhtemeldir.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın