Lif içeren Gıdalar Nelerdir?

Lif içeren Gıdalar Nelerdir?

Lif içeren gıdalar nelerdir yazımıda, suda çözünen ve çözünmeyen lifli yiyecekler nelerdir ve lifli yiyecekler zayıflatır mı sorularına cevap vereceğiz.

Lif Nedir?

Lif, besinlerin bağırsak enzimleri tarafından vücudumuzdaki sindirilemeyen kısmıdır.

Lifler, suda çözünebilen lifler ve suda çözünemeyen lifler olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki lif türünün de, farklı rahatsızlıkların tedavisi için farklı faydaları vardır. Suda çözünebilen lifler, kan şekerinin sabitlenmesi ve kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Suda çözünemeyen lifler ise, kabızlık, hemoroid, sindirim sistemi hastalıkları gibi riskleri azaltmak için kullanılmaktadır.

Suda Çözünen Lifli Yiyecekler

Bu sınıfta yer alan yiyecekler tokluk hissi verdikleri için özellikle zayıflamak isteyenler tarafından kullanılır. Vücuda alınan bu lifler bağırsaklara ulaştığı zaman çözünür ve ciddi anlamda sindirim sisteminin yavaşlamasını sağlar.

  • Yulaf kepeği, yulaf ezmesi, pişmiş ya da kahvaltılık gevrek biçimindeki arpa gibi tam tahıllar,
  • Kuru erik, armut ve narenciye meyveler, nektarin, şeftali, elma, muz ve böğürtlen,
  • Sarı veya yeşil mercimek, fasulye, nohut gibi baklagiller,
  • Brokoli, brüksel lahanası, havuç gibi sebzeler.

Suda Çözünemeyen Lifli Yiyecekler

Bu yiyecekler suda çözünemediklerinden dolayı bağırsaklarda sindirilmemiş bir şekilde ilerler. Bu yiyecekler de kişinin kendisini tok hissetmesini sağlar. Bu sayede zayıflamak için ideal olduklarını söyleyebiliriz. Ayrıca kabızlık probleminiz varsa suda çözünmeyen lifli besinler kabızlığın ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

  • Şalgam, pancar, karnabahar, Brüksel lahanası, havuç gibi çiğ sebzeler,
  • Brokoli, yeşil fasulye, salatalık, soğan, lahana, kereviz, domates, patlıcan, biber, mısır gibi yeşil yapraklı sebzeler (Çiğ tüketmek gereklidir),
  • Elma kabuğu, kiraz, üzüm, ananas, portakal, kavun, erik, çilek gibi kabuklu, çekirdekli meyveler,
  • Buğday kepeği, çavdar ve kahverengi pirinç gibi tahıllar.

En Çok Lif İçeren Gıdalar

Mısır: En çok Karadeniz ve Akdeniz Bölgelerimizde yetiştiriciliği yapılan mısır tam bir lif deposudur. Lif dışında antioksidan özelliğinin olması mısırı sağlık açısından önemli bir gıda yapmaktadır. Mısır ülke genelinde yoğu bir şekilde tüketildiğinden dolayı mısır çeşitli şekillerde tüketilmektedir. İster kaynatarak, ister ızgarada kızartarak isterseniz de patlamış olarak mısırı tüketerek vücudunuzun gereksinimi olan lifi alabilirsiniz.

Armut: Besin değeri yüksek olan meyvelerden birisi olan armut ayrıca lif değerlerinin yüksek olması ile de şifa dağıtıcı bir meyvedir. Uzmanlar bu meyvenin kesinlikle soyulmadan ve taze olarak tüketilmesini tavsiye ediyor. Mevsiminde tüketilmeyen meyvelerin şifa verici değerleri kaybolduğundan dolayı hangi meyve olursa olsun kesinlikle mevsiminde tüketmeye özen gösterin.

Fasulye ve Nohut: Türk yemek kültürünün en popüler yemeklerinden olan fasulye, potasyum, protein ve demir değerleri yüksek olan bir gıda olduğu kadar lif değerleri de yüksek olan bir gıdadır. Haftada neredeyse 2 defa pişirildiğinden dolayı fasulye tüketen kişilerde lif problemi olmaz ancak fasulye tüketmeyi sevmeyen kişileri gözlemleyecek olursanız neredeyse hepsinde lif probleminin olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Eğer sizler de fasulyeyi sevmeyen birisiyseniz fasulye yerine nohutta tüketebilirsiniz. Nohuttan da ihtiyacınız olan lifi alabilirsiniz.

Avokado: Tropikal meyveler sınıfında yer alan avokado birçoğumuza yabancı bir lezzet olsa da uzmanların sırf ciddi oranda lif içeriyor olmasından dolayı önermesi ile popüler bir meyve haline gelmiştir. Bit tam avokado içerisinde yaklaşık olarak 10 gram civarında lif bulunmaktadır. Bu özelliği de bu meyveyi eşsiz gıdalardan birisi yapmaktadır. Ayrıca kolesterolü dengelemesi de avokadonun en önemli özelliklerinden birisidir.

Mercimek: Köftesini ve çorbasını yaparak severek tükettiğimiz mercimeğin bir porsiyonunun içerisinde yaklaşık olarak 16 gram civarında lif yer almaktadır. Demir ve mineral bakımında da zengin bir gıda olan mercimek ülkemizde bol miktarda yetiştiğinden dolayı zengin fakir demeden herkesin rahatlıkla tüketebileceği bir gıdadır.

Enginar: Tadı damak tadımıza uymasa da enginar içerisinde yüksek oranda lif yer almaktadır. Birçok karaciğer hastalığını da önleyici yönde etkisinin bulunmasından dolayı herkesin bu şifa dağıtıcı sebzeyi tüketmesi gerekmektedir. Antioksidan özelliğinin olması bu sebzeyi tam bir karaciğer dostu haline getirmektedir.

Elma: Bir tam elma içerisinde yaklaşık olarak 5 gram lif yer almaktadır. Hazım sistemi dostu olan elma tabi ki sadece lif içermesinden dolayı değerli bir meyve değildir. Elmanın şifa dağıtıcı özelliklerinden tam anlamıyla faydalanmak istiyorsanız elmaları kabukları ile tüketmeye çalışın. En çok lif içeren gıdalar nelerdir konusu tabi ki bu gıdalar ile sınırlı değildir. Arpa, yulaf ve kepek gibi daha birçok gıda içerisinde yüksek oranda lif bulunmaktadır. Sindirim sistemi ile ilgili problemler yaşamamak ve birçok hastalığa karşı bedeninizi koruma altına almak istiyorsanız bahsi geçen gıdaları beslenme zincirinize eklemenizi tavsiye ederiz.

Lifli yiyecekler zayıflatır mı?

Lifli yiyeceklerin tamamı bağırsaklarda yavaş ilerleyerek kişinin uzun süre boyunca kendisini tok hissetmesini sağlar. Bu yüzden lifli yiyecekler zayıflatır mı sorusuna cevabımız ever zayıflatır olur. Kişi hızlı bir şekilde sindirilen besinleri tükettiği zaman hızlı bir şekilde acıkır ve tekrardan yemek yeme isteği oluşur. Bu durum da daha fazla kalori alımına ve bir süre sonra şişmanlamaya neden olacaktır.

Lifli besinler uzun süre acıkmamanızı sağlayacağından dolayı beslenme zincirinize ya da diyet listenize bu yiyeceklerden ekleme yaparsanız daha kolay bir şekilde, aç kalmadan kilo verebilirsiniz. Lifli yiyecekler kilo verdirir mi konusunda çok sayıda çalışma yapılmış ve pozitif sonuçlar elde edilmiştir.

Kaynak: bilgitimi.com/lifli-yiyecekler-nelerdir.html

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın