Kongo: Dünyanın En Derin Nehri

Kongo: Dünyanın En Derin Nehri

Afrika’da bulunan Kongo Dünyanın en derin nehri ünvanına sahiptir. Bu yazımızda Dünyanın en derin nehri hakkında bilgiler vereceğiz.

Kongo: Dünyanın En Derin Nehri

Saniyede 41,800 metreküp su akışı olan bu nehir en fazla su taşıma kapasitesine sahip olan dünyanın ikinci nehridir. Bu nehri diğer nehirlerden ayıran en önemli özellik dünyanın en derin nehri olmasıdır.

Yapılan ölçümler sonucunda bu nehrin derinliğinin 750 metre olduğu tespit edilmiştir. Birçok kişi en büyük derinliğe sahip olan nehrin Amerika Birleşik Devletlerinde yer alan Pocomoke Nehri olduğunu düşünse de yapılan ölçümler sonucunda 750 metre derinliğe sahip olan Kongo Nehrinin en derin nehir olduğu tespit edildi.

Kongo: Dünyanın En Derin Nehri

Kongo Nehri, Afrika’da yer alan Kongo yağmur ormanlarından geçtiğinden dolayı bu ismi almıştır. Doğu Afrika yaylalarından ve dağlarından kaynağını alan bu nehrin uzunluğu 4700 kilometredir. Ekvator çizgisini iki defa kesecek kadar uzun olan bu nehir derin olduğu kadar yüksek debiye sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Afrika’nın batı kıyılarından ilerleyerek Atlas Okyanusuna sularını bırakan bu nehir toplamda 9Afrika ülkesinden geçmektedir.

Kongo nehrinin geçtiği ülkeler arasında Zambiya, Angola, Ruanda, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kongo Cumhuriyeti, Burundi ve Tanzanya yer almaktadır. Bu uzun nehir Afrika topraklarının büyük bölümünden geçtiği için geçtiği bölgelerde tarımsal çeşitliliğin artmasını sağlamaktadır.

Afrika ekosistemi açısından aşırı derecede önemli olan bu nehir, Afrika topraklarında susuzluk sıkıntısı olduğundan dolayı gelişmiş şehirlere kıyılarında ev sahipliği yapıyor. Örneği Demokratik Kongo Cumhuriyetinin başkenti olan Zaire Kongo nehrinin kıyısına kurulmuştur. Ayrıca Kongo Cumhuriyetinin başkenti olan Brazzaville şehri de bu nehrin kıyısına kurulmuş olan şehirlerden birisidir. Bu nehrin derinliği çok olduğundan dolayı su taşımacılığına da uygundur.

Bölgeye turist çekebilmek adına gelişmiş olan tekneler ve yatlar ile Kongo nehri üzerinde çeşitli turizm faaliyetleri yapılmaktadır.

Kaynak : bilgitimi.com/dunyanin-en-derin-nehri.html

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın