Kitle İletişim Araçları ve Özellikleri Nelerdir?

Kitle İletişim Araçları ve Özellikleri Nelerdir?

Yazımızda kitle iletişim araçları hakkında bilgiler vererek, kitle iletişim araçları ve özellikleri nelerdir anlatacağız.

Kitle İletişimi Nedir?

Kitle iletişim araçlarını kullanarak çok sayıda kişiyi etkileyecek  biçime getirilmesine “kitle iletişimi” denir. Kitle iletişimi, Türkçede “kitle haberleşmesi” şeklinde ifade edilir. Kitleler ise toplumun bütününü veya bir bölümünü kapsayan ve etkileyen bir güç unsurudur.

Geçmişten günümüze kadar teknolojinin de gelişmesiyle birlikte kitle iletişim araçları da gelişmiş ve günümüzdeki gelişmiş halini almıştır.

Kitle İletişim Araçları Nelerdir?

Kitle iletişim araçları iletişimden ve kitlelerden ayrı tutulamaz. Kitle iletişim araçları 15. yüzyılda Batı Avrupa’da hareketli metal harflerle baskı yapıldığı tarihe dayanmaktadır. Alman Johann Gutenberg’in 1434 – 1436 yılları arasında matbaayı bulmasıyla kitle iletişim araçlarının kullanılmasına başlanmıştır. Ancak kitle iletişimi insanlığın var oluşundan bu yana var olmakta ve ilerlemektedir.

Posta

Kitle iletişim araçlarının en eskisi şüphesiz postadır. Gönderilen mektuplar, yapılan siparişler ve ödemeler posta yoluyla gerçekleştirilen iletişim türleridir. İnternet çağına girilmesiyle birlikte artan rekabetten dolayı posta hizmeti de geliştirilmiştir. Bu gelişim sayesinde büyük kitleler posta yoluyla iletişime geçmeyi tercih etmeye devam ediyor.

Telgraf

Günümüzde genel olarak askeri alanda kullanılan telgraflar, 1700’lü yılların sonunda icat edilmiştir. İnsanların elektrik akımını iletişimde kullanmak istemesiyle ortaya çıkmış olan bir iletişim aracıdır. Fransız Claude Chappe tarafından icat edilen bu iletişim aracı, iletişimin hızlı bir şekilde gelişme göstermesini sağlamıştır. Telgraf uzak mesafelerle kısa süre içerisinde iletişime geçmeyi sağlamaktadır.

Telefon

İletişim dünyasında köklü değişikliklerin olmasını sağlayan telefon, 1876 yılında Alexander Graham Bell tarafından icat edilmiştir. Akıllı telefonların geliştirilmesiyle birlikte sadece sesi iletmek için kullanılmaktan ziyade, farklı iletişim türlerini de kapsar hale gelmiştir. Çok fonksiyonlu olmalarından dolayı günümüzde ve şüphesiz gelecekte, telefon en çok rağbet gören kitlesel iletişim araçları arasında baş sırada yer almaya devam edecektir.

Faks

Günümüzde en çok kullanılan iletişim araçlarından birisi de fakstır. Özellikle resmi evrakların posta yoluyla gönderilmesi aşırı derecede uzun sürdüğünden dolayı faks adı verilen bu iletişim aracı geliştirildi. Günümüzde de birçok kurum ve kuruluş tarafından aktif bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir.

Gazete

Roma ve Mısır’da kullanılmış olan gazete ilk kitle iletişim aracı özelliği taşımaktadır. Ancak gazete, okur yazarlık oranının düşük olduğu yerlerde sınırlı kalan bir araç olmuştur. Yinede uzun yıllar boyunca kullanılan gazetenin ardından radyolar okur yazarlığın da az olmasının sebebiyle yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Televizyon

Televizyon en etkili kitle iletişim aracıdır. Böyle bir özelliğe sahip olmasının en büyük nedeni, bilgileri görsel öğelerle kitlelere ulaştırmasıdır. Bilim insanları görsellerle verilen mesajların etkileyiciliğinin daha yüksek olduğunu belirtmektedir. Günümüzde her evde televizyon yer aldığından dolayı televizyonun en yaygın ve en etkili iletişim aracı olduğunu söyleyebiliriz. Televizyon bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu yüzden televizyonun zararları makalesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Radyo

Bir zamanların en çok ilgi gören iletişim aracı olan radyo, televizyonun yaygınlaşmasıyla birlikte eski popülerliğini kaybetmiştir. Radyolar eğlence yönü yüksek olan iletişim araçları olsa da yapılan radyo programları sayesinde haber alma ve bilgi edinme de radyolar aracılığıyla gerçekleştirilir.

İnternet

İnternet asrın icadı olarak kabul edilmektedir. Bilgiye en kısa süre içerisinde ulaşmanın yolu nedir derseniz, size internet şeklinde cevap verebiliriz. Cep telefonlarına kadar birçok alan aktif bir şekilde kullanılması hatta bu kullanımın bağımlılık noktasına gelmesi, internetin en etkili kitle iletişim aracı olmasını sağlamıştır.

Kitle İletişim Araçlarının Özellikleri

  • Kitle iletişim araçları aynı anda farklı yerlerde yer alan insanlara ve kitlelere, aynı mesajı ulaştırmayı sağlar.
  • Kitlesel iletişim araçları anlık bilgi vermeyip daimi olarak bilgi vermeyi sağlarlar.
  • İletişim araçları bireysel olarak özel olsa da kitle iletişim araçları kamuya açıktır. Yani kitle iletişim aracını temin eder herkes gönderilen mesajlara ulaşabilir.
  • Kitle iletişim araçlarının büyük kısmında görsel öğeler de kullanıldığından dolayı inandırıcılık yönleri yüksektir.
  • Oluşturulan iletiyi, iletinin oluştuğu andan itibaren kitlelere ulaştırılması mümkündür. Yapılan canlı yayınlar buna örnek gösterilebilir.
  • Kitle iletişim araçlarında iletişim tek yönlü gerçekleşse de kitlelerin tepkilerini gözlemleyerek aslında bir geri iletişimin oluşturulması da mümkündür.

Yazımızda kitle iletişim araçları hakkında bilgiler vererek, kitle iletişim araçları ve özellikleri nelerdir anlattık.

Kaynak: bilgitimi.com/kitle-iletisim-araclari-nelerdir-ozellikleri.html

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın