Kimyasal Silah Olarak Bilinen Gazlar ve İnsan üzerindeki Etkileri

Kimyasal Silah Olarak Bilinen Gazlar ve İnsan üzerindeki Etkileri

Temas edilmesi yada solunması halinde fiziksel ve psikolojik olarak tahribe neden olan ve kimyasal silah olarak bilinen gazlar ve İnsan üzerindeki Etkileri neledir?

Kimyasal silahlar, kimyevi maddelerden yapılan, zehirleyici etkilerinden dolayı insanlarda psikolojik ve fiziksel tahrip gibi yıkıcı etkileri olan silahlara verilen genel isimdir.

Kimyasal silahları ilk olarak 1.nci Dünya savaşında Almanlar kullanmıştır. Almanlar Klorin gazını boş bidonlara doldurmuş daha sonra kapaklarının açılmasıyla rüzgara bırakılarak gazın dağılması ile kimyasal savaşı başlatmışlardır. Buna misilleme olarak Fransızlar’da cephanelerin içine Fosgen gazı doldurmuş ve Alman mevzilerine yollayarak karşılık vermiştir.

Kimyasal Silah Olarak Bilinen Gazlar ve İnsan üzerindeki Etkileri

Kimyasal Silah Olarak Bilinen Gazlar oldukça çeşitlidir. Bunların arasında boğucu gazlar, sinir gazları, kan zehirleyici gazlar, yakıcı gazlar, kusturucu gazlar, karışıklık bastırıcı gazlar, uyuşturucu gazlar sıralanabilir.

Kimyasal Silah Olarak Bilinen Gazlar ve İnsan üzerindeki Etkileri

Boğucu Gazlar (Solunum sistemi ve akciğer dokusunu tahriş edenler)

Maske kullanılmadığında solunum sisteminden içeri girip kandaki oksijen miktarını azaltarak ölüme neden olan gazlardır.

Fosgen gazı;  Renksiz bir gaz olmanın yanı sıra kokusu taze biçilmiş ot ya da yeşil mısırı andırmaktadır. İnsanın cildine ve gözlerine zarar vermese de ciğerlere olan etkisi çok yüksektir.

Disofgen gazı; Ciğerleri yakan ve kabartan bir etkisi vardır. Aynı zamanda bu etki 1-3 saat etkisini göstermektedir. Sıvı halde olmakla birlikte biçilmiş ot kokusunu andırmaktadır. Bu gazın boğucu etkisi çok yüksektir.

Sinir Gazları

İnsan vücudundaki etkileri sinir sistemini bozan ve felç eden zehirli bir bileşiktir.Küçük bir damlası bile insanı öldürebilir.

Tabun gazı; Nefes keser, hızlı öldürür, meyve gibi kokar. Göze ve cilde etkisi olan gazlar arasında en etkili olanlarından birisidir.

Sarin gazı; Öldürücü etkisi bulunan bu gaz, gözü ve cildi tahrip eder. Kokusuz olarak biliniyor.

Soman gazı; Nefes keser, hızlı ölüm gerçekleştirir. Sinir gazı olarak bilindiği gibi, meyvemsi bir kokuya sahiptir.

Kalıcı Sinir Gazı: 20’Cde Sıvı,renksiz, kokusuz, göz ve cilde etkisi çok yüksek, hızlı etkilemesi olan,nefes kesici ve öldürücü bir gazdır.

Kan zehirleyici Gazlar

Kan zehirleyici kimyasal gazlar solunum yolu ile geçer ve oksijenin, kandaki Hemoglobin maddesiyle birleşmesine engel olarak ölüme sebebiyet verir.

Hidrojen Siyanür; Şeftali meyvesinin çekirdeğindeki kokuyu andırır. Kan zehirleyici etkisi vardır.  Nefes almanızı zorlaştırır, oksijen almakta zorluk çektirdiği gibi göz ve cilde etkisi de vardır. Ancak cilt ve göz için çok aşırı etkisi olduğu gözlemlenmez.

Siyaanogen Klorür gazı; Nefes almada zorluk çektirir. Boğucu bir etkisi sayesine hızlı ölümlere neden olur. Hidrojen Siyanür gazı ile kokusu benzeşir. Renksiz ve sıvı haldedir.

Arsin gazı; Kanı, ciğerleri, böbrekleri zehirleyen tehlikeli bir gazdır. Etkisi 10 gün kadar sürebilir. Sarımsak kokusunu andırır ve gaz halinde renksizdir.

Yakıcı gazlar

Yakıcı gazların diğer ismi kabarcık gazları olarak adlandırılır.Solunum yollarını, cildi ve gözleri etkiler.Genellikle sıvı olarak kullanılır.Dokunulduğunda ve solunduğunda ciltte derin yaralar meydana getirir.

Hardal Gazı, Nitrojen İperit, Foksen Oskim, Levizit, İperit Levizit, Etildikloro Arsin, Fenildikloro – Arsin, Medildikloro – Arsin

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın