Kertenkele Neden Kuyruk Bırakır?

Kertenkele Neden Kuyruk Bırakır?

Sürüngen sınıfında bulunan kertenkele neden kuyruk bırakır, bu bir savunma sistemi midir, kertenkelenin kopan kuyruğunu yenilemesi ne kadar sürer?

Genellikle kırsal kesimlerde, kurak bölgelerde yaşayan ve Türkiye’de sıkça rastladığımız canlı türlerinden birisi olan Kertenkele, ”Kertenkele” (Lacertidae) takımının ve özellikle bu takıma mensup özkertenkelegiller familyasının, ailesinin genel adıdır.

Bu sürüngenler, uzun ve ince gövdeli hayvanlardır. Kuyrukları uzun, dilleri yılanlardaki gibi çatal, ince ve ileriye uzayan cinstendir. Göz kapakları hareketlidir. Bir bölümü yumurtlayıcıdır. Bir bölümünün yumurtaları karnında açılır. Genellikle böcekleri uzun diliyle avlayarak beslenir. Böceklerin yanı sıra yumuşakçaları ve soluncanları da yer. Asıl kertenkelenin 20 türü vardır ve aralarında en yaygın olanı duvar kertenkelesidir.

Kertenkele Neden Kuyruk Bırakır?

Kertenkele, kendiliğinden uzuv koparma (autotomy), özelliğine sahiptir. Kuyruklarını bırakma yöntemi, kertenkelelerin bir savunma yöntemidir. Başka bir hayvan kendilerine saldırdığında, kertenkele kuyruğunu bırakır.

Kertenkeleler, kendilerine enerji sağlayan yağın birçoğunu kuyruklarında depolarlar. Bu da saldırganın kuyruğu tercih etmesinin nedenidir. Çünkü kopan kuyruk, gövdeden farklı renkte, daha parlaktır. Vücudundan ayrılan kuyruk, kasların kasılmasıyla bir süre yerde oynamaya devam eder. Saldıran hayvanın dikkati bu yöne kaydığından, kertenkele hızla oradan uzaklaşır.

Daha sonra kaybedilen kuyruk “rejenerasyon” ile yeniden oluşturulur. Kopan kuyruğun ardından kertenkelenin kuyruğunu yenilemesi 12 hafta sürebilir. Bazı kertenkele türlerinde ise 4-5 haftada yeni kuyruk oluşur.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın