Kehribar Taşının Faydaları

Kehribar Taşının Faydaları

Bir çam türünün fosilleşen reçinesi olan ve Amber olarak da bilinen kehribar taşının faydaları nelerdir biliyor musunuz?

Türlü türlü şekilleri ile göze hitap eden kehribar taşı, görüntüye verdiği güzellik kadar bir o kadar da sağlık açısından yararlıdır. Değişik takılarda mücevherat yapımında kullanılmakta, günümüzde ise takıdan ziyade sağladığı yararlar neden ile kullanılır hale gelmiştir.

Kehribar Nedir, Nasıl Oluşur?

Kehribar, süs eşyası imal edilirken kullanımı tercih edilen açık sarı renkten kızıla kadar farklı renklerde, yarı saydam, basit bir şekilde kırılabilen ve ağaç reçinesi olarak halk arasında bilinen bir fosilidir.

Bazı kehribarlar oluşurken iç kısmında fosilleşmiş böcek, yaprak ve çiçek kalıntıları olduğundan diğer taşlarda görülmeyen nadir bir özelliği de bünyesinde bulundurur. Bu kalıntıların incelenmesi eski dönemlerle ilgili olarak aydınlatıcı bilgilere ulaşımlasına yardımcı olmaktadır.

Özellikle kehribar taşları içerisinde geçmişte yaşamış olan böcekler bozulmamış bir şekilde bulunmaktadır. Bu durumun temel sebebi ise bitkilerin salgılamış olduğu reçinelere böceklerin gelmesidir. Zaman içerisinde ölen böcekler de bu reçinelere karışarak korunmuş ve günümüze kadar ulaşmışlardır. Kehribar taşları sayesinde özellikle geçmiş yaşamda ne gibi durumların olduğu kolay bir şekilde analiz edilmektedir.

Kehribar Taşının Faydaları

Kehribar taşının faydalarından bahsetcek olursak en önemli faydası vücudan ağrıyan bölgesinin üzerine koyulduğu zaman ağrıyı hafifletici etkisi olmasıdır. Ancak kullanılan kehribarın ağrıyan bölgenin büyüklüğü kadar olması etkisini arttırır.

Şimdi kehribar taşının diğer faydalarına bakalım.

Kehribar taşının faydalarından diğerleri ise; Soğuk algınlığına iyi geldiği bilinir. Astım, guatr, bronşit ve astım tedavisi için boyun bölgesinde kullanılmalıdır. Ayrıca eski romada troit tedavisinde kullanıldığı bulunmuştur.

Sol elininin içinde kullanılırsa bedendeki negatif elektriği toplar ve rahatlık verir. Ayrıca elektirik yükünü hafiflettiğinden depresyona karşı etkilidir.

Aklı ve hafızayı kuvvetlendirir, kişinin kararlarını doğru vermesini sağlar.

Kehribar taşının nazara karşı koruma sağladığıda söylenmektedir.

Kehribar taşı, böbrek ve mesaneye iyi gelir.

Gerçek Kehribar Taşı Nasıl anlaşılır?

Kehribar taşı özellikle çam ağaçları tarafından salgılanan reçinelerden meydana gelmiştir. Bu yüzden bir kehribar taşına ateş tutulduğu zaman etrafa çam ağacı kokusu yayılmaktadır. İlgili taş en değerli taşlar arasında yer aldığından dolayı birçok kişi ekonomik gelir elde etmek adına bu taşların sahtesini üretmektedir.

Dolandırılıp mağdur olmamak adına kehribar taşına ateş tutarak orijinal olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bi diğer yazımızda Negatif enerji nedir, negatif enerji belirtileri nelerdir, negatif enerjiyi yok eden taşlar nelerdir sorularını cevapladık ilginizi çektiyse buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kaynak : bilgitimi.com/kehribar-nedir-faydalari-nelerdir.html

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın