Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Maddi hasarlu trafik kazalarında kaza tespi tutanağı denilen bir rapor düzenlenmesi gereklidir. Peki kaza tespit tutanağı nedir, kaza tespit tutanağı nasıl doldurulur, kazayı tutanak altına alırken nelere dikkat edilmeli?

Maddi hasarlı trafik kazalarında, durumun kayıt altına alınması için kazaya karışan taraflarca ortak olarak bir kaza tespit tutanağı hazırlanması gerekmektedir. Sigorta işlemleri için de önem taşıyan bu tutanakta kazaya dahil olan her iki tarafın da görüşlerinin yazılı beyanı şarttır.

Tutanağın hazırlanması sırasında istenen bilgiler her iki araç sürücüsü tarafından 2 nüsha olarak eksiksiz ve ayrı ayrı doldurulmalı ve tutanakta her iki sürücünün de imzasının olması gerekmektedir. Bu tutanağın yanı sıra kazayı çeşitli açılardan görüntüleyen fotoğrafların çekilmesi de faydalı olacaktır.

Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Kaza tutanağı; maddi hasar ile sonuçlanan bir kazanın oluş şekline, karşı taraf ile anlaşma sonucunda hazırlanan kaza anına dair tespiti içeren rapordur. Burada her iki tarafın da yazılı beyanı alınır. Ayrıca iki nüsha halinde ayrı ayrı iki tutanak tutulur ve iki tarafın da imzası alınarak rapor hazırlanmış olur. Rapor ile birlikte kaza ile ilgili farklı açılardan çekilmiş fotoğrafların konulması faydalı olacaktır.

Kaza Tespit Tutanağı 01.04.2008 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu tutanak sayesinde trafikteki beklemeler ve zaman kayıpları azaldı. Bunun yanı sıra kaza yapan kişiler tutanaklarını online olarak takip edebiliyor.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?
Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı örneği

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Tutanak hazırlanırken kaza yapan kişiler tutanakta istenen tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde 2 nüsha olarak doldurur ve bu kişiler tarafından imzalanır. Tutanağa her iki tarafın da görüşleri yazılır. Kazayı farklı açılardan, araçları kıpırdatmadan fotoğraflamak da faydalı olur.

  • 1 ve 2 numaralı alanlara kazanın tarihi, saati ve yeri yazılır.
  • 3 numaralı alana varsa görgü tanıklarının iletişim bilgileri yazılır.
  • 4, 5 ve 6 numaralı alanları iki taraf da kendi sürücü bilgileri, araç bilgileri ve trafik sigortası poliçe bilgileri ile ayrı ayrı doldurur.
  • 7 numaralı alandaki kutucuklardan uygun olanların yanına (x) konur. (Bu alanı doldurmak zorunlu olmayıp, sadece sigorta şirketlerinin kazayı kısa sürede değerlendirmesi için önemlidir.)
  • 8 numaralı alan kaza yapan araçlardan biri yabancı plakalı ise doldurulur.
  • 9 numaralı alanda aracın ilk darbe aldığı yer işaretlenir.
  • 10 numaralı alana çarpışma yerinin ve anının taslağı çizilir, cadde ve sokak ismi belirtilir, aracın gittiği yön işaretlenir ve yol çizgileri çizilir. Araçlar A ve B olarak işaretlenir.
  • 11 numaralı alana sürücüler kaza ile ilgili görüşlerini yazarlar.
  • Son olarak 12 numaralı alanın sürücüler tarafından imzalanması zorunludur. İmzalanmayan tutanaklar geçersiz sayılır.

İkiden fazla araç kaza yaparsa birden fazla tutanak kullanılabilir. Her iki tutanak aynı şekilde doldurulur ve imzalanır.

Yazımızda kaza tespit tutanağı nasıl doldurulur yazımızda anlattık.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın