Karın Ağrısına iyi gelen Yiyecekler

Karın Ağrısına iyi gelen Yiyecekler

Bir çok insanın sık yaşadığı ve bir çok nedene bağlı olarak oluşan karın ağrısına iyi gelen yiyecekler nelerdir bu yazımızda bulabilirsiniz.

Karın ağrısı Karın bölgesinde oluşan kramp girme hissi, genellikle sindirim zorluğu ve gaz sıkışması nedeniyle ortaya çıkan bir ağrı türüdür.

Karın ağrısının birçok sebebi vardır. İshal, kabızlık, sindirim sorunları, hazımsızlık, regl dönemi, aşırı yağlı yiyecekler, kızartmalar, bağırsak gazları, acı tüketme, çok soğuk ya da çok sıcak içeceklerin karıştırılması, soğuk algınlığı yada bağırsakları üşütmek bu nedenlerden bazılarıdır.

Kronik hale gelmiş karın ağrıları için mutlaka doktora görünmek gerekir.

Karın Ağrısına iyi gelen Yiyecekler

Nane: Karın ağrısına iyi gelen ve hafif düzeyde olan ağrıyı geçirmek için bir miktar kuru ya da yaş naneyi bir adet limon ile parçalara ayırıp kaynatarak suyunu içerseniz karın ve mideniz oluşan ağrıyı hafifletmiş olursunuz.

Armut: Sindirim zorluğu nedeniyle karın ve mide ağrısı çekiyorsanız bu ağrıyı hafifletmek için sindiriminizi kolaylaştıran bir meyve olarak armut yemelisiniz. Kabızlığa ne iyi gelir? sorusunun da en güzel cevaplarından biri armuttur. Armudun içinde bulunan bol lif kaynağı sindiriminizi kolaylaştırıp ağrınızı hafifletecektir.

Elma: Bir tane elmayı ezip püre haline getirin içine 1 çay kaşığı karbonat ve 2 tatlı kaşığı şeker veya bal ekleyip yiyin. Elma karın ağrısına iyi gelen meyvelerden biridir ve ağrınız kısa sürede geçecektir.

Zencefil: Birçok hastalığa ve ağrıya iyi geldiği bilinen zencefili karın ağrınız içinde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Özellikle kış aylarında her gün yemelisiniz.

Yoğurt: Probiyotik kaynak olarak bilinen yoğurt sizi enfeksiyonlardan koruyup bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayacaktır. Özellikle ev yapımı yoğurtlar besın kaynağı açısından daha değerlidir, karın ağrınız için bir kase yoğurt yemeniz yeterli olacaktır.

Süt: Eğer karın ağrınız hafif derecedeyse, ılık süt içmek karın ağrınıza iyi gelecektir.

Elma Sirkesi: Birçok faydası bulunan elma sirkesi karın ağrınıza da çok iyi gelecektir. Ilık suyun içine bir iki yemek kaşığı elma sirke ekleyip için.

Badem: Bir miktar badem içini, havanda döverek ezin ve daha sonra süt ile karıştırarak için. Karın ağrınıza faydası olacaktır.

Limon: Kaynatılmış sıcak suya bir çay kaşığı kadar nane ve bir parça limon kabuğu ekleyip demleyin, bir süre demlenmesini bekledikten sonra süzün ve günde üç öğün birer bardak için.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın