Karekod yada QR Kod nedir, nasıl çalışır?

Karekod yada QR Kod nedir, nasıl çalışır?

Yazımızda karekod diğer adıyla QR kod hakkında bilgiler vererek, Karekod yada QR kod nedir, nasıl çalışır, Karekod ile Barkod arasında ne fark var sorularına cevap vererek karekod kullanım alanları nelerdir anlatacağız.

Karekod yada QR Kod nedir?

Karekod, Japonya’da 1994 yılında Denso Wave tarafından geliştirilen, iki boyutlu bir koddur. Karekodlar, klasik barkodlardan farklı olarak iki yönde de veri depolayabilen, böylece daha fazla bilgi saklayabilen barkodlardır. Ürünlerin, parçaların bilgilerini ve özelliklerini saklayan bu teknoloji barkod teknolojisinin devamı niteliğindedir.

İlk olarak  araçları üretim esnasında daha kolay takip etmek amacıyla geliştirilen sistem, parçaların yüksek hızla taranmasına ve tanınmasına olanak sağlıyordu.  Zamanla diğer sektörlere de giren Karekod teknolojisi, Türkiye’de ilk olarak ilaç kutularında ve ambalajlarında kullanılan ve zorunlu hale getirilen karekodlar şu an birçok ürünün ambalajında yer bulmakta.

Karekod kullanım alanları

Karekodlar, eczacılıktan otomotive, gıdadan imalat teknolojilerine birçok alanda kullanılmaktadır. Karekod teknolojisinin kullanıldığı  alanlardan bazı örnekler:
► Website tanıtımlarında link bağlantısı verebilirsiniz.
► Alışveriş ürünlerinde kullanılabilir.
► Belirli kodlar ile SMS yollamak amaçlı kullanabilirsiniz.
► Tabela ve reklamlarda kullanılabilir.
► Bilet vb belgelerde kullanılabilir.
► Tanıtım bilgileri için uzun uzun sayfalar yerine karekod kullanılabilir.
► İlaç küpürlerinde kullanılabilir.
► Fabrikalarda ve üretim tesislerinde hata tespiti ve parça,ürün izlenmesi için kullanılabilir.

Karekod nasıl kullanılır?

Karekod’un kullanabilmek için ilk önce telefonunuza veya tabletinize Apps Store, Google Play veya Windows Phone uygulama mağazalarından karekod okuyucu indirmeniz gerekmektedir. Uygulamayı indirdikten sonra okutmak istediğiniz karekod’un üzerine gelerek telefonunuz veya tabletinizin kamerasıyla taratarak sizi ilgili sayfaya bilgi almanız için yönlendirecektir. Uygulamayı indirirken ücretsiz olup olmadığına, kullanılırlığına ve popülerliğine dikkat etmeniz gerektiğini unutmayınız.

Karekod ile Barkod arasında ne fark var?

Yatay dikdörtgen şeklinde uzun kısa çizgilerden oluşan barkod (barcode) sadece sayısal verilerin okunmasına imkan veriyordu. Karekod (QR) ise sayısal karakterlerin yanında harf ve simgelerin saklanmasına imkan sağlayarak çığır açtı.

Kare kod tipi barkodların avantajı diğer tek ( 1 ) boyutlu barkodlara nazaran daha çok veriyi barındırmasıdır. Mesela; karekod (Datamatrix) olarak adlandırılan barkod tipi 2.335 karakter içerebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın