Karahindiba Kahvesi Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir ?

Karahindiba Kahvesi Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir ?

Son zamanlarda popülerleşen Karahindiba Kahvesi nasıl yapılır, faydaları ve zararları nelerdir bu yazımızın konusunu oluşturuyor.

Karahindiba kahvesi, Kafein alımını azaltmaya çalışan kişiler arasında popülerdir ve inflamasyonun azalması, kan şekeri kontrolü ve sindirim sağlığının geliştirilmesi gibi çeşitli sağlık yararları sunar.

Karahindiba Kahvesi Nasıl Yapılır ?

Kahve elde etmek için karahindibaların kök kısımları kullanılır. Kökler toprakta derinlere gider ve beyazımsı görünümdedir. Önce kimyasallarla ve gübre gibi diğer kirleticilerle temas etmediğinden emin olunan kırsal alanlardan toplanan karahindibaların kök kısımları güzelce yıkanır ve temizlenir.( Kökler topraktan Mart-Nisan aylarında veya Ağustos-Eylül aylarında çıkarılır).

 • Temizlenen kökler doğranıp bir tavaya alınır ve renkleri değişinceye kadar kavrulur.
 • Renkleri koyu kahverengiye dönüşünceye kadar işlem devam ettirilir.
 • İstenilen renk elde edildikten sonra bir öğütme makinesinde öğütülür ve uygun büyüklükte bir kavanoza doldurulur.
 • Bir bardak suya 1 ya da 2 çay kaşığı öğütülmüş kahve eklenir ve 5 ile15 dakika kadar kaynatılır.

Bu kahve drip( damlamalı) kahve makinelerinde de hazırlanabilir. Bundan sonra size düşen koyu renkli acı karahindiba kahvesinin tadını çıkarmaktır. Arzu edenler içmeden önce kahvesine bal ya da krema ekleyebilir.

Karahindiba’nın faydaları nelerdir?

Karahindiba kahvesi, Kafein alımını azaltmaya çalışan kişiler arasında popülerdir ve inflamasyonun azalması, kan şekeri kontrolü ve sindirim sağlığının geliştirilmesi gibi çeşitli sağlık yararları sunar.

 • İdrar söktürücü, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını destekleyici etkileri vardır.
 • Kökleri antiviral, iştah açıcı, safra kesesi ve karaciğer fonksiyonlarını destekleyici ve sindirime yardımcı özellikler taşırken, çiçekleri ise hem güçlü bir antioksidandır hem de bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Karahindiba, çiğ yenildiğinde veya kurutulup çay biçiminde kullanıldığında, kan temizleyici, sindirim kolaylaştırıcı ve canlandırıcı etkilere sahiptir.
 • Pankreas üzerine olumlu etkisi vardır ve böbreklerin çalışmasında aktif rol oynar.
 • Ergenlik sivilceleri karahindibanın kan temizleyici özelliklerini sayesinde iyileştirilebilirler.
 • Karahindiba, içerdiği mineral tuzların yanı sıra, metabolizma hastalıklarına karşı çok önemli maddeleri de içerir.
 • Sarılık ve dalak hastalıklarında da karahindiba kullanılır.
 • Kan temizleyici etkisi sayesinde, romatizma ve gut hastalıklarında da yardımcı olabilir.

Karahindiba Kahvesinin Zararları

Diğer bitkilerde olduğu gibi karahindibanın da aşırı kullanımı sağlık üzerinde olumsuz etkiler gösterebilir. Diüretik olması nedeniyle tansiyonu düşük olanlar ya da fazla idrar çıkaranlar karahindiba kahvesini tercih etmemelidir. Ayrıca içerdiği inülin adlı maddeden dolayı alerjik reaksiyonlar oluşturabileceği için dikkatli olunmalıdır. Kanama ve düşük riskini tetiklediğinden dolayı hamilelere önerilmez. Karahindiba kökünün güvenilirliği ile ilgili araştırmalar sınırlı olduğundan emziren anneler de doktorlarına danışmadan tüketmemelidir. Aynı durum hassas bünyeliler ve ilaç kullanmakta olanlar için de geçerlidir.

Kaynak : bilgiustam.com/aci-karahindiba-kahvesi/

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın