Kar Neden Beyazdır ?

Kar Neden Beyazdır ?

Kar yağdığında oluşan o bembeyaz örtü kimi mutlu etmez ki? Gerçi değişen dünya iklimi ile birlikte kara artık neredeyse hasret yaşıyoruz. Hep kafama takılmıştır buz renksizken kar neden beyazdır?

Kar, aslında su buharının donmuş halidir. Suyun donmuş hali ise buzdur ve buz renksizdir.  E o zaman saydam buz kütlelerinin oluşturduğu kar neden beyaz oluyor?

Kar Neden Beyazdır ?

Kar, bir toz zerresi üzerinde yoğunlaşarak katı hale geçmiş, buzlaşmış sudur. Her maddenin, atomlarının dizilişine ve yapısına bağlı olarak yansıttığı belli dalga boyunda ışıklar vardır. Kar da beyaz ışığı yani görünür ışık tayfındaki tüm renkleri iyi bir şekilde yansıttığından beyaz görünür.

Bir kar kristalinin üzerine güneş ışığı düştüğünde güneş ışığı kar kristali tarafından bir kaç kez saçılır. Işığın hiçbir kısmı diğerine nazaran daha fazla yutulmaz, ve saçılmaz. Böylece, ışıktaki tüm renkler eşit olarak geri yansıtıldığından karın rengi güneş ışığı gibi beyaz olarak görülür.

Dahada açaçak olursak mevzuyu;

Kar, sanıldığı gibi atmosferdeki yağmur damlacıklarının donmasıyla oluşmaz.

Atmosferdeki su buharı, hava sıcaklığının çok düştüğü durumlarda, atmosferdeki toz zerrecikleri üzerinde donmaya başlar. Bu donma olayı sonucunda toz zerreciklerinin üzerinde donan su, altıgen prizma şeklini alır. Daha sonra da donmanın devam etmesiyle bu prizmanın köşelerinden dallanma başlar ve kusursuz şekillere sahip kar kristalleri oluşur. Kar kristalleri de aslında su ve buz gibi şeffaftır. Ancak kar kristaller üzerine gelen güneş ışığı, bir kristale çarparak bir başkasına yansır.

Tüm kristaller, bütün dalga boylarındaki ışığı bu şekilde birbirlerine yansıttıkları ve herhangi bir ışığı soğurmadıkları için, güneşten gelen beyaz ışık kar taneciklerine geldiği gibi geri dönmüş olur. Tüm renklerin aynı şekilde yansıtılması sonucunda da kar, beyaz renkte görünür.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın