Kajunun Faydaları

Kajunun Faydaları

En tatlı kuruyemi olan mineral ve vitamin açısından oldukça zengin Kajunun faydaları nelerdir merak ettiniz mi?

Kaju Çin kökenli olarak bilinmektedir. Fasulye veya böbrek şeklinde olan kaju bazı kaynaklara göre de Brezilya kökenlidir ve 16.yy’da Hindistan’a getirilmiştir.

Kaju fasulye benzeri bir çeşit meyvedir. Tadı çoğunlukla yer fıstığına benzer. Hint fıstığı olarak adlandırılan kaju kavrulmamış sade hali açık sarı renklidir.

Hint fıstığı olarak da bilinen kaju en çok Hindistan’da yetiştirilmektedir. Kaju bitkisinden çıkartılan kaju fıstığı vitamin ve mineral açısından oldukça zengin vücuda faydalı bir besindir. İçerisinde insan vücuduna faydalı birçok doğal yağ asidi bulunur.

Kajunun Faydaları

Kaju; E, K ve C vitaminlerinin yanı sıra B12 vitamini ve B6 vitamini açısından oldukça zengindir. Folatlar da içeren kajuda fosfor ve potasyumun yüksek oranda olması onu ayrıcalıklı kılar. Ancak bununla bitmez ve kaju içeriği demir, magnezyum, potasyum ve sodyum ile birlikte vücudun ihtiyacını karşılayan mineraller içerir.

Kanser: Antioksidan özelliği olan kaju vücut içerisinde zararlı maddelerin birikmesini engelleyerek kişiyi kansere karşı korur. Ayrıca vücut içerisinde ortaya çıkan tümörlerle içerisinde yer alan flavonollar aracılığıyla etkin bir şekilde savaşır.

Kalp sağlığı ve tansiyon: Antioksidan özelliği sayesinde kalbi koruyan kaju diğer fıstık türlerine göre daha az yap içermektedir. Bu sayede damarların tıkanmasına neden olmaz. Ayrıca kalbi koruma altına alan kajunun yüksek tansiyonu düşürerek tansiyon değerlerinin normale gelmesini sağladığı da biliniyor.

Saç sağlığı: uzmanlar özellikle vücutta bakır eksikliği meydana geldiği zaman saçlarda hızlı bir şekilde dökülmelerin başladığını belirtiyor. Kaju bakır açısından en zengin besin türlerindendir. Eğer saçlarınızda bakır eksikliğinden dolayı dökülmeler oluyorsa kaju sayesinde bu dökülmelerin önüne geçebilirsiniz.

Kemik sağlığı: Kaju kalsiyum ve potasyum bakımından zengin olduğundan dolayı kemiklerin güçlenmesini sağlar. Gelişim döneminde kemiklerin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için çocukların potasyum ve kalsiyum bakımından zengin bir beslenme zincirine sahip olması gerekmektedir. Çocukların gelişim döneminde ihtiyaç duydukları bu minerallerin büyük bölümü kajudan alınabilir.

Sindirim: Bazı asit türleri sindirim sisteminin rahatlamasını ve sindirim kolay bir hale gelmesini sağlamaktadır. Kaju fıstığı sindirime yardımcı olan birçok asit türünü içerisinde barındırmaktadır ve bu sayede sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar.

Kajunun Diğer Faydaları

  • Kaju fıstığı sindirim sistemi için faydalı olan asitler içerir, asit seviyesini sağlıklı düzeyde tutar.
  • Bünye için hayati önem taşıyan vitaminler açısından oldukça zengindir, enerji sağlar.
  • Dişler ve diş etleri için faydalı olan kaju, dişlerin güçlenmesini sağlarken çürüme oranını azaltır.
  • Kaju fıstığı rahat bir uyku çekmek için yardımcı olabilir.
  • Birçok hastalığın temel nedeni olan serbest radikallere karşı etkilidir, serbest radikallerin verdiği zararları azaltır.
  • Makula dejenerasyonuna karşı ve zararlı UV ışınlarının etkilerine karşı bünyeyi korur.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın