Kağıt Katlama Sanatı Origami Nedir?

Kağıt Katlama Sanatı Origami Nedir?

Bu yazımızda kağıt katlama sanatı origami hakkında bilgiler vererek, origami nedir, nasıl yapılır, origami türleri nelerdir cevaplayacağız.

Kağıt Katlama Sanatı Origami Nedir

Origami, kağıt katlama sanatıdır. Japonca oru (katlama) kami ( kağıt) anlamına gelmektedir. Bu kelimelerin birleşmesiyle katlanmış kağıt anlamına gelen sanat ortaya çıkmaktadır. İsmi Japonya’ dan gelen bu sanatın tarihi Çin’ e dayanmaktadır. Origami kağıt ile yapılan, makas ve yapıştırıcı kullanılmadan tamamlanan bir sanattır. Eğlenceli ve etkili bir sanattır.

Tarihten günümüze Origami’nin başlangıcıyla ilgili kesin bilgiler olmasa da ilk olarak kağıdı icat eden Çinliler tarafından icra edildiği söylenmektedir. Japonyaya Budist rahipler tarafından getirildiği düşünülen origami, gelişimini burada tamamlayıp ismini de Japoncadan almıştır.

Kağıt Çinliler tarafından M.Ö 250’de bulunmuştur. Bu yıllarda sadece zenginlerin uğraştığı bu sanat daha çok dini törenlerde ve hediyeleri kaplamada bir zenginlik gösterisi olarak kullanılmıştır. Kağıdın yaygınlaşması ve fiyatlarının uygun hale gelmesiyle origami daha fazla insana ulaşmaya başlamıştır. 17. Yüzyılda halk arasında eğlence şeklini almış ve gelişmeye devam etmiştir. Bu dönemde konuyla ilgili ilk kitapta basılmıştır.

Origami Çeşitleri

Klasik Origami

Kağıt Katlama Sanatı Origami Nedir
Klasik Origami

Geleneksel kullanılan yöntemde, tek bir kağıtla insanın yaratıcılığına dayalı ortaya çıkardığı figürdür. Genellikle çeşitli hayvan figürleri ortaya çıkarılmıştır. Kesme ve yapıştırma işlemi olan krigami kullanılmamaktadır.

Parçalı Origami

Kağıt Katlama Sanatı Origami Nedir
Parçalı Origami

3 boyutlu cisimler oluşturabilmek için, tek bir kağıtla oluşturulan geometrik figürlerin ve aynı şekilde yapılan geometrik figürlerin birleşiminden elde edilen bu sanata parçalı origami ismi verilir. Sınırsız sayıda yapacağınız, geometrik şekillerin birbirlerine ekleyerek 3 boyutlu şekil haline getirilmesidir.

Mimari Origami

Kağıt Katlama Sanatı Origami Nedir
Mimari Origami

Günümüzde süs eşyası niteliğini taşıyan bu origami türünde; tasarladığınız mimariyi yapabilmek için, kullanacağınız kağıtları simetrik olarak keserek ve yapıştırarak elde edebilirsiniz. Güzel görünmesi için boyama işlemi yapabilirsiniz.

Pop-up Origami

Kağıt Katlama Sanatı Origami Nedir
Pop-up Origami

Sınırsız sayıda kağıt kullanarak yapılan bu origami türünde kesme, yapıştırma ve boyama işlemi yapılarak figür oluşturulur. Günümüzde, bu sanat dalının yapımının zor olduğu için, en basit haliyle şekil alması amaçlanmıştır. Makasla keserek şekil verilir. Genellikle masal kitaplarında kullanılır.

Islak Origami

Kağıt Katlama Sanatı Origami Nedir
Islak Origami

Kağıdın şekil alması kuruyken oldukça zordur. Bu yüzden, daha rahat şekil alabilmesi için ıslatılan kağıt kullanılır.

Krigami

Kağıt Katlama Sanatı Origami Nedir
Krigami

Kağıda keserek şekil verme sanatıdır. Yaratıcılığınıza göre kağıdı keserek, istediğiniz figürü elde edebilirsiniz.

Origami Nasıl Yapılır?

Genellikle kare şeklindeki tek bir kâğıt kullanılarak yapılmaktadır. Katlamaya başlanan kare kâğıt, yapılmak istenen şekle göre, bazı belli isimleri olan (dağ, ova, kuş gibi) katlama şekilleri, kombine edilerek ve belli bir sıralama izlenerek işlenir.

Tesadüflere yer yoktur origamide. Daha önceden hazırlanmış, takip ettiğinizde bir figür elde edeceğiniz bir talimatlar içeren dokümanları kullanabilirsiniz başlamak için. Bu talimatlar; şemalar ve yazılı anlatımları içeriyor olacaktır. Aynı figürü birkaç kez yaptıktan sonra, talimatları takip etmenize gerek kalmayabilir. Talimatları yerine getirdikçe, şekillenmeye başlayacak olan figür, bittiğinde gurur ile sergileyebileceğiniz bir eser olacaktır. Titizlik, sabır ön plandadır bu sanatta.

Zaman geçtikçe, ustalaşacağınız ve daha karmaşık figürlere geçebileceğiniz bir uğraş olup farklı kalınlıklarda olabilen bu kâğıtların, bazıları katlamak için çok kalın olduğundan ve katlandığında verilen şekil, kâğıdın sertliği nedeniyle bozulabildiğinden, kâğıt ıslatarak yapılır. Alt türlerinde, başka kâğıt parçaları birleştirilerek oluşturulan örnekler de vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın