Kaçak Akım Koruma Rölesi nedir, nasıl çalışır?

Kaçak Akım Koruma Rölesi nedir, nasıl çalışır?

Bu yazımızda kaçak akım rölesi hakkında bilgiler vererek, kaçak akım koruma rölesi nedir, nasıl çalışır, nerelerde kullanılır sorularını cevaplayacağız.

Kaçak Akım Koruma Rölesi Nedir?

Kaçak akım koruma rölesi; faz ve nötr iletkenleri arasında bir dengesizlik yani fark oluştuğunda devreyi açan anahtardır. Bir elektrik devresinde fazdan giren akım, nötrden çıkar. Eğer devrede herhangi bir kaçak yok ise giren akımla çıkan akım miktarı birbirlerine eşittir.  Devrede kaçak olması halinde fazdan giren akımın hepsi nötr üzerinden değil, bir kısmı da kaçak üzerinden olacaktır. Kaçak akım sonucu faz-nötr dengesi bozulacaktır. Kaçak akım koruma rölesi, bu dengesizliği algılayarak devreyi açar ve kaçak sonucu oluşacak istenmeyen sonuçları engeller.

Kaçak Akım Koruma Rölesi Nasıl Çalışır?

Kaçak akım rolesi bir anahtar ve akım transformatöründen oluşur.Sistemdeki akım;transformatörün primer sargısından gecerse sekondender sargıda bir E.M.K meydana gelir. Akım transformatörü sistemden geçen akımların eşitlik durumuna bakar. Eşitlik durumu sistemdeki akımların bir birlerine ters olduğu durumlarda sağlanır.Bu durumda açma bobini akımsız kalır.Fazlar arasında meydana gelen kaçak ve sıkıntı akımı meydana gelmesi durumunda sekonder sargıda gerilim indüklenir ve açma bobini enerjilenerek anahtarın açmasını sağlar ve sistemi korur. Kaçak akım rölesi ev ve işyerlerinde tesisatın girişine bağlanmalıdır.Kaçak akım rölesinden tam verim alabilmek icin tesisin iyi bir topraklanmaya sahip olası gereklidir.

Kaçak Akım Koruma Rölesi Nerelerde Kullanılır?

Evlerimizde ve yaşam alanlarımızda elektriğin kaçak akım oluştururak neden olacağı tehlikeye karşı kaçak akım koruma rölesi kullanılarak önlem alınmalıdır. Kaçak akım rölesi çalışma prensibi gereği 30mA değerlerinde hayat koruma, 300mA değerinde yangın koruma özelliği ile elektrik tesisatında istenmeyen durumlara karşı koruma sağlar. Bu nedenle elektriğin kaçak akım etkisine maruz kalınabilecek yaşam ve çalışma alanlarımızda bu cihazların kullanılması zorunludur.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın