İyi bir uyku için 6 öneri

İyi bir uyku için 6 öneri

Uyku problemi yaşayanlar yardımcı olabilecek İyi bir uyku için 6 öneri yazımızda kaliteli bir uyku için ne yapmalı anlatacağız.

İyi bir gece uykusu, vücudumuzun sağlığı için yapabileceğimiz en iyi şeylerden biridir. Yeterli kalitede derin uykunun önemi küçümsenmemelidir.

Gece uykusu, vücudumuz için dinlenme, iyileşme ve yenilenme zamanımızdır. Ne yazık ki günümüzdeki birçok modern teknoloji, uykumuzla ilgili olarak bize karşı olumsuz yönde çalışmaktadır. Yapay ışık, elektronik aletler, stresli işler ve kafein uykunuzda önemli bir etkisi olan etkenlerin başında gelir. Ancak daha iyi bir gece uykusu için yapmanız gereken basit bir takım yapabileceğiniz tedbirler bulunmaktadır.

İdeal uyku süresi nedir?

Yenidoğanlar genellikle 16 saat uykuya ihtiyaç duyar. Çoğu erişkinde 7-8 saat uyku yeterli olur. Genç erişkinler ortalama dokuz saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Gebeliğin ilk 3 ayında, kadınların uyku gereksinimi artar. Normal süresinden çalınmış bir uyku miktarı, bir tür ‘uyku borcu’ yaratır. Vücut, eninde sonunda bu borcun geri ödenmesini ister. Uykunun yetersiz olması muhakeme yetisi ya da tepki süresini olumsuz etkiler. İnsanlar yaşlandıkça uyku süresi azalır ve uyku hafifler. 65 yaşın üstünde uykusuzluk sık görülen bir sorundur.

Uykusuzluk hangi sorunlara yol açar?

Uykuyla ilişkili sağlık sorunları hemen hemen tıbbın tüm alanlarını ilgilendiriyor. Örneğin felç ya da astım krizleri gündüz yerine gece ya da sabaha karşı uykuda daha sıktır. Muhtemel sebep uykuyla ilişkili olarak değişen kalp hızı ya da hormonal düzey değişiklikleridir. Uykusuzluk bazı epilepsi türlerinde nöbet gelişimini tetikler.

Peki kaliteli bir uyku için ne yapmalı?

İyi bir uyku için 6 öneri

Egzersiz Yapın

Egzersiz, çok sayıda sağlık açıdan faydaya sahiptir. Tüm bu faydalardan birisi, bedeni yorarak uykumuza yardım etme yeteneğidir. Egzersiz son derece faydalı olsa da, rahat bir şekilde uykuya dalmak için gece yerine gün içerisinde yapılması önerilir. Çünkü zorlu bir egzersiz, adrenalin salınımına neden olabilir ve belli bir süre uyanık halde kalmanıza neden olur. Akşamları egzersiz yapmamanız uykuya dalmanız açısından önemlidir. Gün içinde yaptığınız egzersiz sayesinde geceleri rahat bir şekilde uykuya dalabilirsiniz.

Kafeini Azaltın

Kafein uykuyu olumsuz yönde etkileyen bir uyarıcıdır. Öğleden sonra saat 3’te bir bardak kahve içerek alacağınız kafein akşam uykuya gideceğiniz saatlerde halen vücudunuzda etkili olacaktır. Erken saatlerde alacağınız kafeinin uykunuz üzerinde etkisi olmayabilir. Ancak belli bir saatten sonra alacağınız kafein, uykunuz üzerinde olumsuz yönde etki edecektir.

Akşam yemeğini erken yiyin

Vücudunuza karnınızı tamamen boşaltmak için yeterli zaman ayırmak için akşam yemeğini mümkün olduğunca erken yemeye gayret gösterin. Midenin tam olarak boşalması iki saat kadar sürebilir, bu yüzden uyku için yatağa gitmeden önce kendinize yeterli zaman tanıdığınızdan emin olun. Boş bir karın, uykuya daldığınızda daha da kötüye gidebilecek reflü gibi sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Bilgisayar ve Telefonunuzda Mavi Işık Filtresi Kullanın

Birçok diğer insanlar gibi akşamları bilgisayar ve cep telefonu kullanmayı seven birisi iseniz mavi ışık filtresi kullanabilirsiniz. Mavi ışık dalgası, uykumuzu etkileyen görünür ışık spektrumunun en güçlü kısmıdır. Mavi ışık filtrelerini, bilgisayar ve telefonunuza kolay bir şekilde indirebilir ve uykunuzu olumsuz yönde etkileyen mavi ışıkların engellenmesini sağlayabilirsiniz.

Uyuyacağınız oda tamamen karanlık olsun

Uykuya gitmeden önce yattığınız ortamın tam olarak karanlık olmasından emin olmaya çalışın. Bu her zaman mümkün olmayabilir ancak vücudumuz melatonin hormonunu en iyi şekilde karanlık ortamlarda üretir. Uyumaya çalışırken bulunduğumuz ortamda mevcut olan herhangi bir yapay ışık, sirkadiyen ritmimizin yanı sıra melatonin üretimini de engelleyerek uykumuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Yatak odasına giren herhangi bir ışık varsa onu engellemek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bu, tüm elektronik cihazların kapatılması veya sökülmesi, daha kalın perdeler takılması veya sokak lambalarını engellemek için siyah levhaların kullanılmasını gerektirebilir.

Saat 22’den önce uyumaya gayret edin

Çalışmalar, iyi bir gece uykusu söz konusu olduğunda gece yarısından önceki saatlerin son derece faydalı olduğunu göstermektedir. Saat 22:00’den önce uyumaya çalışmak önerilmektedir. Çünkü bu erken saatlerde geçirdiğiniz uyku süresi, toplam uyku saatinden daha önemlidir. Uyandığınızda sersemlik hissediyorsanız, daha fazla uyku denemeyin. Aksine, daha erken uyumaya ve erken uyanmaya çalışın.

Uyku, enerji düzeylerimizde büyük bir rol oynar ve gün boyunca nasıl hissettiğimizi etkileyebilir. Bu nedenle herkes bu altı ipucunu düşünmelidir. Bazıları herkes için işe yaramayabilir ve günlük alışkanlıkların değiştirilmesi biraz zaman alabilir, ancak bu alışkanlıkları edinmeye çalışmaya devam etmeniz önerilmektedir. Belli bir zaman sonra uyku ritminizi bulacak ve kaliteli bir şekilde alacağınız gece uykusu ile daha çok dinlenmiş olacaksınız. Kaliteli uyku, yaşam kalitenizi de artıracaktır.

Uyku problemi yaşayanlar yardımcı olabilecek İyi bir uyku için 6 öneri yazımız burada sona erdi.

Kaynak:

bilgiustam.com/daha-iyi-bir-gece-uykusu-icin-6-basit-ipucu/

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın