İstakozun Kanı Neden Mavidir?

İstakozun Kanı Neden Mavidir?

Her canlının kanı kırmızı değildir… Denizde yaşayan kabuklulardan olan İstakozun kanı neden mavidir, kanı mavi olan başka canlı var mı?

Istakoz denizlerde yaşayan kabuklulardandır. Renkleri türine göre değişiklik gösterse de mavinin tonlarından yeşil ve kahverengiye kadar çeşitli renklerde görülebilir. 30-35 cm boy 4-5 kiloya kadar büyüyebilir. Kuyruklarındaki yüzgeç sayesinde saniyede dört buçuk metre yol katedebilirler. Bazıları eş ve yiyecek bulabilmek için bir yılda 150 kilometreden fazla dolanabilirler. Istakozların en büyük doğal düşmanları ahtapotlardır. Türkiye’de ıstakozlar en çok Marmara denizi, boğazlarda ve Ege denizinde görülürler.

Her canlının kanı kırmızı değildir…

İstakozun Kanı Neden Mavidir?

Kan’a rengini içinde taşıdığı pigmentler verir. Hemoglobin (omurgalılarda) ve Hemoeritrin pigmentini içeren kanlar kırmızı renkli olur. Bunların yapısında demir elementi bulunur.

Hemosiyanin pigmentini (bazı eklembacaklılar, yumuşakçalar gibi) içeren kanlar ise mavi renkli olur. Bunların yapısında ise demir yerine bakır elementi bulunur. Istakozların yapısında da demir elementi yerine bakır elementi bulunur.

Bu nedenle ıstakozların kanı mavi renkte olur.

Kanı mavi olan hayvan hangisidir ?

tİstakoz,atnalı yengeci, karides ya da yengeçlerde) kan rengi mavi renktedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın