Islak Mendilin Zararları

Islak Mendilin Zararları

Merhaba. Bu yazımızda ıslak mendil kullanımında nelere dikkat etmeli, ıslak mendilin zararları nelerdir ve bebeklerde ıslak mendil kullanımı nasıl olmalıdır anlatacağız.

Özellikle teknolojinin gelişmesiyle büyük ve güvenilir firmaların dışında küçük çaplı firmaların hatta merdiven altı üretimlerinin oluşması, bilinçsiz yapılan, maliyet odaklı üretimler nedeniyle bu riskler gittikçe artmaktadır.

Islak mendil, delikli elyaflar veya bezlerin üzerine, uygulanacağı alanın özelliklerine göre su, alkol ve benzeri sıvılar eklenerek yapılmaktadır. Bazılarında yumuşatıcılar, kokulu losyonlar ve parfümler kullanılmaktadır. Temizlik amacıyla kullanılmasına rağmen bazen istenmeyen zararlı sonuçlara neden olabilmektedirler.

Islak Mendilin Zararları

Kullanılan ıslak mendillerden çıkan çok fazla derecede fabrika kimyasalları içeriyor. Bu sıvı kullanılan bölgeye temas ederek cildin gözeneklerinden alt tabaka yani dermis katmanına nüfuz eder. Biriken bu kimyasallar ciddi cilt hastalıklarına neden olur. Aynı zamanda elde kullanılan ıslak mendil sonrası tuttuğumuz yiyecekler aracılığıyla da vücudumuza giren bu kimyasallar sağlıksorunlarının ortaya çıkmasına sebebiyet verir.

Islak mendillerin, özellikle bebek ve çocuklarda çok sık kullanıldığı göz önüne alındığında bu risk daha da büyüyor. Annelerin, bebeklerin el yüz beden ve hatta alt temizliğinde kullandıkları ıslak mendillerin yaygın olarak 62 madde içerdiği, bu içeriğin bir kısmının birçok ülkede yasaklanmış olduğu ve bunlardan sadece 16’sının vücut sağlığı açısından herhangi bir zarar verme riski taşımadığı bilinmektedir. Zarar verme riski olmayan bu maddeler saf su, doğal yağlar ve nemlendirici ile vitaminler gibi maddelerdir. Geriye kalan maddelerin ise en hafifi alerji ve tahriş olmak üzere zehirlenmeden, kanserojen etkiye kadar birçok zararlı etkiye sahip oldukları tespit edilmiştir.

Özellikle güzel kokan parfümlü ıslak mendillerin tercih ediliyor olması, bu kimyasalların oranının artmasına ve zararlı etkilerin de giderek büyümesine sebep olmaktadır.

Çocukların ciltleri yetişkinlere oranla daha genç ve ince oldukları için oldukça nazik ve hassastırlar, geçirgenlikleri daha yüksektir ve bu maddeleri daha hızlı bir şekilde vücutlarına almaktadırlar. En önemli cilt enfeksiyonu nedenleri arasında da sayılan ıslak mendil kullanımı, özellikle pişik ve tahriş durumlarında birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Islak mendilin içerdiği kimyasallar tahriş olmuş deriden kolayca emilerek, kan dolaşımına da katılmaktadır. Bunlar da cilt rahatsızlığının artmasına ve iyileşmenin uzamasına sebep olmaktadır.

Islak mendil kullanımında nelere dikkat etmeli ?

•1  Islak mendillerin yalnızca çok acil durumlarda kullanılması önerilmektedir.

2 • Islak mendillerde sık tüketildiği için ucuz markaların tercih edilmesi büyük bir yanlıştır. Bu ürünlerin özenle seçilmesi ve mümkünse bir eczaneden uzman görüşü alınarak dermatolojik ve klinik olarak test edilmiş olduğundan emin olunduktan sonra satın alınması gerekir.

Tercih edilecek ıslak mendilde kullanılan kağıdın yüzde yüz selülozdan yapılmış olması önemlidir.

•4 Mümkünse bebekler için üretilen sadece su ile ıslatılmış pamuktan yapılan mendillerin kullanılması ıslak mendilin zararlarını sıfıra indirecektir.

5• Kimyasal madde içeren mendiller kullanılacağı zaman en azından alkol, paraben, lanolin, parfüm isimli kimyasal maddeleri içermeyen bir mendilin seçilmesi gerekmektedir.

•6 Islak mendil kullanıldıktan sonra o bölgenin kuruması beklenmeden yıkanması, zararlı etkileri en aza indirecektir.

Kullanım sonrasında bölge hemen yıkanamıyorsa, ilk bir iki saat içerisinde kullanılan bölgenin sabunlu su ile iyice temizlenmesi oluşabilecek zararlı etkileri minimize etmeye yardımcı

Bebeklerde Islak Mendil Kullanımı

Bilim insanları bebekler için kullanılan ıslak mendillerin, yaşamı tehdit edebilen gıda alerjilerini tetiklediğini ileri sürdü.

Çocukların ciltleri yetişkinlere oranla daha genç ve ince oldukları için oldukça nazik ve hassastırlar, geçirgenlikleri daha yüksektir ve bu maddeleri daha hızlı bir şekilde vücutlarına almaktadırlar.

Islak mendilleri sıktığınız zaman içinden genel itibariyle sıvı çıkar. Bu sıvı kimyasaldır. Islak mendil çok fazla kullanılırsa bu kimyasallar elde veya deride birikir. Islak mendillerde bulunan ve sodyum lauryl sülfat olarak bilinen madde, bebeklerin cildinde kalıyor ve ciltteki koruyucu yağ bariyerini bozuyor. Bu durumun da alerji riskini artırdığını belirten bilim insanları, bu mendilleri kullanırken dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın