Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan Otunun Faydaları

Elinizle dokunursanız dayanılmaz kaşıntıya sebep olan Isırgan otunun faydaları nelerdir bu yazımızın konusu.

Isırgan otu çok eski çağlardan beri bilinerek kullanılan bir bitkidir. Kas ve eklem ağrılarına iyi gelmesi, prostat kanserine karşı koruma sağlaması ve saç uzatması ısırgan otunun faydaları arasındadır.

Isırgan Otunun Faydaları

Oldukça yararlı olduğu belirtilen ısırgan otu, dokunulduğunda cildi tahrip eder. Bu kötü özelliği görmezden gelirsek bu bitkinin pek çok faydası vardır.

1 Yüksek miktarda C vitamini ve demir içerir. C vitamini vücudun demir emilimini arttırır. Demir emiliminin artması da yorgunluk ve anemiye iyi gelir.

2 Önemli miktarda potasyum bulundurur. Vücuttaki potasyum minerali damarlara yarar sağlayarak kalp krizi ve felç geçirme riskini azaltır.

3 Kas ve eklem ağrılarına iyi gelmesi de ısırgan otunun faydaları arasındadır. Artrit gibi kemik rahatsızlıklarına fayda sağlar. Eklem ağrıları için ısırgan otu banyoları tavsiye edilir.

4 Adet dönemlerindeki belirtileri hafifletir. Adet dönemindeki ağrıyı, kasılma ve şişkinliği azaltır. Adet sancısına iyi gelir.

5 Böbrek ve safra kesesi taşlarını düşürür. Bir diüretik olarak toksinlerin vücuttan atılmasına yardım eder. Bu şekilde mesane enfeksiyonlarına ve ödeme karşı koruma sağlar.

6 Solunum rahatsızlıklarına iyi gelir. Mevsimsel alerjiler, saman nezlesi ve astım gibi solunum yolu hastalıklarına karşı yarar sağlar. Aynı zamanda grip, nezle, öksürük, burun tıkanıklığı gibi solunum rahatsızlıklarına iyi gelir.

7 Prostat sağlığını iyileştirir. Özellikle erkekler için yaşlandıkça prostat sağlığı daha da önem kazanır. Isırgan otu prostat büyümesini engellediği gibi prostat kanserine karşı da koruma sağlar.

8 Kalbe iyi gelir. Kan basıncını düşürmesi ısırgan otu çayı faydaları arasındadır. Kan basıncının düşmesiyle kardiyovasküler sistem üzerindeki stres ve gerginlik azalır.

9 İdrar söktürücü etkisi vardır. İdrar söktürücü etkisi için 50 gram kuru ısırgan 5 bardak suda kaynatılıp günde 3 bardak içilir.

10 Gut rahatsızlığına yarar sağlar. Gut hastalığı vücutta fazla protein birikmesi sebebiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Gut tedavisi için taze olarak bu şifalı otun suyu günde 3 çorba kaşığı içilir. Bu tedavi 4-6 hafta devam etmelidir.

11 İshale iyi gelir. İshale karşı 50 gram kökü 1 litre suda kaynatılarak elde edilen sıvı içilmelidir.

12 Kırmızı kan hücresi üretimini arttırır. İçeriğindeki C vitamini ve demir minerali sayesinde vücuttaki kırmızı kan hücresi uyarılır. Demir hemoglobinin önemli bir minerali iken, C vitamini ise bağırsaktaki demir alımını optimize eder. Bu şekilde dolaşım sistemine yarar sağlar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın