İnsansız Hava Aracı nedir?

İnsansız Hava Aracı nedir?

Bu yazımızda insansız hava araçları İHA’lar hakkında bilgiler vererek, İnsansız hava aracı nedir,  özellikleri nelerdir sorularını cevaplandırarak, İHA’ların tarihçesi ve İHA’ların isimleri konusunu anlatacağız.

İnsansız Hava Aracı (İHA) diğer adıyla drone uzaktan kumanda edilen bir uçak türüdür.  Günümüzde çok farklı şekil, ebat, konfigürasyon ve karakterde araçlar üretilmektedir.

İnsansız Hava Aracı nedir?

İHA’ları hava akımı ve tahrik kuvvetlerinden faydalanarak uçabilen, otonom uçuş kabiliyetine sahip, yük veya silah taşıyabilen araç olarak ifade edebiliriz. Boyut olarak baktığınızda avuç içi kadar olan modellerden tonlarca ağırlığa sahip araçlara kadar geniş bir yelpazede İHA tipi bulunmaktadır.

Bu araçların temel kullanım amaçları keşif ya da saldırı yapmaktır. ABD Savunma Bakanlığı tarafından İnsansız Uçuş Sistemleri (İUS) olarak da kısaltıldığı bilinen insansız hava araçları,günümüz gelişmelerinin gereksinimiyle;bilgi teknolojileri ve akıllı sistemler arasında gitgide daha fazla önem kazanmaktadır.

İnsansız Hava Aracı tarihçesi

Günümüzde kullanılmakta olan ilk insansız hava araçları, 1916 senesinde , A. M. Low tarafından geliştirilmiştir.  Gün geçtikçe sınırlı sayıda üretilmesine başlanan Hewitt / Sperry adlı insansız hava araçları, dünya savaşında bile yer almıştır.

İlerleyen senelerle birlikte, 1935 senesine gelindiğinde ise Regianald Denny, ilk uzaktan kumandalı olarak kullanılabilen insansız hava aracını geliştirmeyi başarmıştır. İkinci Dünya Savaşı için de çok farklı İHA’lar üretilmiştir.

1955 yılında da Amerika Birleşik Devletleri adına çok sayıda İHA modeli üretilmiştir. Bununla birlikte, Vietnam Savaşı’ndan sonra çok gelişmeyen İHA’lar kumandalı uçak olarak kalmıştır. Aynı senelerde İngiltere de çalışmalar içerisindeydi ancak Amerika’nın gerisinde kaldı.

Birçok ülke İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra aynı tekniklerle çalışmalarına başladı ve İHA süreci bugünkü halini aldı.

İnsansız Hava Aracı üreten ülkeler

Amerika, İngiltere, Fransa ve Türkiye ile birlikte, İspanya, Gürcistan, Yunanistan, İtalya,  Ukrayna, İsveç, Belarus, İsviçre, Kazakistan, Hindistan, Türkmenistan, Nijerya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Azerbaycan, İran, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Pakistan ve Tayvan ülkelerini bu listede görmek mümkün. Bu ülkeler aynı zamanda satın alımlar da gerçekleştirmiştir.

Bu ülkelerin haricinde, Rusya, Ürdün ve Avustralya da insansız hava aracı geliştirmelerine başladığını duyurmuştur.  Aynı şekilde satın alma da yapılacağı söylenmektedir.

Türkiye’de üretilen İnsansız Hava Araçları

1990’lı senelerde Türkiye’nin bünyesine dahil ettiği ilk insansız hava aracı, ABD yapımı olan GNAT ve İsrail üretimi olan Heron modelleri olarak bilinmektedir.

Türkiye ABD’den Repaer ve Predator SİHA’larını almak istemiştir. Ancak GNAT’ın geliştirilmiş versiyonları olan bu ürünlerin Türkiye’ye satışı için ABD Kongresi’nden izin gelmemesi ile birlikte Türkiye, kendi insansız hava araçlarını geliştirme çalışmalarını hızlandırmıştır.

İnsansız Hava Aracı İsimleri

ANKA İnsansız Hava Aracı

İnsansız Hava Aracı nedir?
ANKA İnsansız Hava Aracı

7 km yükseklikte 18 saat görev yapabilen blok-a tipi Ankaların ardından, 10km yükseklikte 24 saat görev yapabilen Anka’nın ikinci modeli Anka-B tamamlandı. ASELSAN üretimi elektro-optik (FLIR) kameralarla donatılan ANKA, 250 kg faydalı yük taşıyabiliyor, gece-gündüz şartlarında otomatik iniş-kalkış yapabiliyor.

BAYRAKTAR Taktik İnsansız Hava Aracı

İnsansız Hava Aracı nedir?
BAYRAKTAR Taktik İnsansız Hava Aracı

7 km nin üzerinde 24 saat süreli olarak görev yapabilen Bayraktar-İHA 150 km çapında bir alanda kontrol edilebildiği gibi tam otomatik kontrol sistemine ve üç yedekli oto pilot sistemine sahiptir. Yer sistemlerine bağlı olmaksızın tam otomatik kalkış ve iniş özelliği ile GPS bağımlılığı olmaksızın dahili sensör füzyonu ile seyrüsefer özelliği mevcuttur.

KARAYEL Taktik İnsansız Hava Aracı

İnsansız Hava Aracı nedir?
KARAYEL Taktik İnsansız Hava Aracı

Karayel en önemli aşama olan “faydalı yük”* ile test uçuşunu da başarı ile tamamlayarak kullanıma ve TSK envanterine girmeye hazır ilk taktik İHA olarak Türk Savunma ve Havacılık Sanayii’nin gururlarından birisi olmuştur. 7 km ye kadar uçuş yüksekliğine çıkıp, 70 Kg faydalı yük taşıyıp 20 saate kadar havada kalarak 210 km uzaktaki istasyona görüntü aktarabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın