İnsan Vücudunun PH Değeri Kaçtır?

İnsan Vücudunun PH Değeri Kaçtır?

Sağlıklı bir yaşam için vücut PH değeri çok önemlidir. Peki İnsan vücudunun PH değeri kaçtır, PH artar yada azalırsa ne olur?

Ph kelimesi, bir çözeltinin asitlik veya bazlık derecesini tarif eden bir ölçüdür. Açılımı “Power of Hydrogen” yani hidrojenin gücüdür. Vücuttaki hidrojen iyonu konsantrasyonun da bir ölçüsüdür.

Asidik bir vücut hastalıkları kendine çeken güçlü bir mıknatıstır.” Bu nedenle de vücudun pH değerini olması gereken seviyede dengede tutmak, sağlıklı olmak ve iyi hissetmek için atılabilecek en büyük ve önemli adımlardan biridir.

İnsan Vücudunun PH Değeri Kaçtır?

İnsan vücudunun sağlıklı kalabilmesi için alkali yapıda kalabilmesinin önemi büyüktür, yaşayan tüm varlıklar pH dengesine, asit-alkali dengesine çok duyarlıdırlar ve sindirim sistemi gibi bazı istisnalar dışında, nötre yakın oldukları zaman sağlıklı işleyişini sürdürebilmektedirler.

Sağlıklı insan kanının pH’ı hafif alkali ve 7.4 civarında olmalıdır, vücudumuz kan pH’ını 7.3-7.45 arasında tutmaya çalışır. Kanın pH’ı çok dardır ve genellikle 7,45’in ötesine gitmez.

PH değerindeki değişimler büyük farklara yol açar. pH 6 değeri pH 7 değerine göre 10 kat, pH 8 değerine göre 100 kat daha fazla asidiktir. pH’ın 7.35’in altında olması Asidosis, 7.45’in üstünde olması ise Alkalosis olarak ifade edilir.

Bununla birlikte, sindirim sisteminin çeşitli bölümleri için pH, organ ve enzimlerin ihtiyacına göre değişir. Bunlar aşağıda listelenmiştir:

Ağız PH Değeri : Tükürük salgısı amilaz veya ptyalin enziminin düzgün işleyişini sağlamak için tükürüğün pH’ı genellikle nötr ila hafif, 6.5 ila 7.5 civarında seyreder.

Mide PH Değeri : Midenin pH’sı çok düşük ve yüksek asidiktir, üst midede 4-6 civarında ve alt mide de 1.5-3 civarındadır. Bu düşük pH, bu organda bulunan hidroklorik asitten dolayıdır, ki bu da pepsin enziminin düzgün çalışmasını sağlar.

Bağırsakların PH Değeri : Bağırsakların pH’ı genellikle nötrden biraz asidiktir, yaklaşık 5-7 civarındadır, çünkü bu bölgedeki enzimlerin işlev gördüğü pH’dır.

PH Azalırsa Ne Olur?

Asidoz, kanın asidik hale gelmesi nedeniyle vücutta düşük pH seviyesinin bulunduğu bir durumdur. Bu, kanda artan hidronyum iyonu konsantrasyonuna bağlı olarak gerçekleşir. Böylece, kandaki değeri 7.35’in altına düştüğünde, asidoz belirtileri ortaya çıkar. Bu genellikle daha az oksijen olduğunda ve kanda karbondioksit içeriğinde bir artış olduğunda olur. Solunum, metabolik, diyabetik ve laktik gibi farklı asidoz türleri vardır. Böylece, bunların her biri için semptom ve tedavi buna göre değişir.

PH Artarsa Ne Olur?

Alkaloz, pH seviyelerinin genellikle hidrojen iyonu konsantrasyonundaki azalmaya bağlı olarak 7.45’ten daha fazla yükseldiği bir durumdur. Öncelikle iki tip alkaloz, yani solunum ve metabolik vardır. Solunum tipinin alkaloz genellikle hiperventilasyona bağlı olup, bunun nedeni karbon dioksit kaybıdır. Metabolik alkaloz, aşırı kusmaya bağlı olup, mideden hidroklorik asit kaybına yol açar. Alkalozla ilişkili başlıca tehlikelerden biri hipokalemidir. Bu nedenle, semptomlar kas zayıflığı, kramp ve kabızlığı içerir. Bu durum için tedavi, alkaloz tipine bağlı olarak değişir.

Bu, insan vücudundaki normal pH aralıkları ve bunun bir artışı veya azalması olduğunda meydana gelen şeydi. Sadece enzimler üzerindeki pH etkisinin işlevleri için önemli değil, aynı zamanda vücuttaki ve özellikle de kandaki değeri, her hücrenin düzgün çalışması için korunmalıdır. Ayrıca, dengeleyici pH seviyeleri, homeostazın oluşturulması için vücudun her hücresi tarafından yapılır. Asitoz ve alkalozun ölümle sonuçlanabilecek çok tehlikeli durumlar olduğu için pH seviyelerini korumak son derece önemlidir.

Kaynak: bilgifenerim.com/insan-vucudundaki-ph-seviyeleri-kac-olmalidir

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın