İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

2.ci el araç almak zordur özellikle piyasada bu kadar dolandırıcı türemişken.. Bizde bu yazımızda ikinci el araba alırken nelere dikkat edilmeli anlatacağız.

İkinci El Araba Alırken Neler Dikkat Edilmeli ?

1 Mutlaka yetkili servis bakımlı araçları tercih etmeye özen gösterin. Yetkili servislerde araçların tüm bakım onarım ve hasar kayıtları kilometreleri ile birlikte tutlmaktadır.

 

2 Tabiiki alacağınız araç ilk sahibinden satılıksa bu süper olur.

 

3 Önemli bir konuda alınacak aracın şasi ve motor numarasının ruhsatla aynı olmasıdır.

 

4 Aracın kaza kaydını mutlaka sorgulatın. Bunun için tüm operatörlerden aracın plakasını yazarak 5664’e kısa mesaj gönderin. Gelen mesajda aracın kaza kaydının görünmemesi aracın kazasız olduğu anlamına gelmez yalnızca kasko ya da trafik sigortasının karşıladığı bir kaza varsa bunu görebilirsiniz.

 

5 Alacağınız aracın kaporta aksamında değişen ve boyanan parçaları olmayan kazasız araçları seçmeye çalışın veya ne kadar az boyanan veya değişen parça var ise o kadar makbul olacaktır. Yanınızda mutlaka araçtan anlayan biri olsun. İmkanınız varsa yanınıza otomobil ustası alın.

 

6 Motor sarsıntısız çalışmalı. Gaza bastığınızda, titreşim veya sarsıntı olmamalı. Gaza basınca egzozdan çıkan dumana bakın. Siyah duman çıkarıyorsa motor sıkıntılı demektir.Vitesi kontrol edin. Vites geçişleri sorunsuz olmalı.

 

7 Uzaktaki satıcıya kesinlikle sanal ortamlardan banka veya ptt havalesi ile kaparo olarak para veya başka zinet değeri olan meta ve menkul göndermeyiniz. Noter hariç hiçbir yerde almayı düşündüğünüz araca para veya ödeme yapmayınız.

 

8 Aldığınız aracın yedek anahtarıve kullanım klavuzlarını tam ve eksiksiz olarak teslim alınız.

 

Sizlere bu yazımızda ikinci el araba alırken nelere dikkat edilmeli anlatttık.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın