Hangi Hayvanlar Kış uykusuna Yatar?

Hangi Hayvanlar Kış uykusuna Yatar?

Bazı hayvanlar soğuk havalarda kış uykusuna yatarlar. Peki Kış uykusu nedir, Hangi Hayvanlar Kış uykusuna Yatar?

Kış uykusu, en sadece tanımıyla soğuk ve kurak mevsimlere karşı koyabilmek için canlıların yapısında görülen olayların tümü olarak açıklanabilir. Kış uykusu sırasında hayvanlarda vücut sıcaklığı normalin altına düşer ve kalbin atış sayısı büyük oranda azalır.

Bazı hayvanlar kış uykusu esnasında tamamen donabilirler ve kalp atışları durur. Bazı hayvanların ise beyin faaliyetleri neredeyse tamamen durur ve kış uykusundan uyandırılmaları mümkün olmayabilir.

Bütün canlılar kış uykusuna yatmaz. Ama kış uykusu kış aylarında ya da genellikle iklim koşullarının elverişsiz olduğu dönemlerde, omurgalı ya da omurgasız ayrımı olmadan birçok canlıda görülür.

Hayvanlar kış uykusunun sağladığı düşük enerji sarfiyatı ve yavaş metabolizma sayesinde; kışın sebep olduğu zor çevresel şartlara karşı dayanım gösterirler. Kış uykusu ile canlı, gıda kıtlığı zamanında enerji sarfiyatını en az seviyeye düşürerek sert iklim şartlarına dayanabilir. Ayrıca vücut ısısının düşmesi ve metabolizmanın yavaşlaması, hayvanın bulaşıcı hastalıklara karşı direncini de artırır. Bu haldeki hayvanlar çoğu zaman uyandırılamaz ya da aniden uyandırıldığı takdirde ölebilirler. Kış uykusu birçok hayvan için dinlenme ve yenilenme fırsatıdır.

Hangi Hayvanlar Kış uykusuna Yatar?

Ayı : Kış uykusuna giren hayvanlar arasında sıranın başını Ayı çekmektedir. Ayıların uyuma süreleri kışın değişebilmektedir. Ayılar yazın günde 30.000 Kalori harcamaktadırlar. Kışı yatan ayılar yazın aldıkarı besinleri kışın uyuyarak  Proteine çevirirler. Bazı ayınlar 7 ay bazıları ise 4 ay kadar süreyle kış uykusuna yatabilmektedir. Ayılar gerçek kış uykusuna yatmazlar ve vücut sıcaklıkları değişmez. Sadece kışı inlerinde genellikle uyuyarak geçirirler ve arada yemek yemek ve dışkılamak için inlerinden çıkabilirler.

Kirpi: Çalılık ormanlardan, büyük park ve bahçelere kadar pek çok yerde yaşayabilen kirpiler, kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kış uykusuna yatar. Çevre sıcaklığının 4 °C’nin altına düştüğü zaman kış uykusuna yatmasıyla bilinmektedirler.

Kurbağa   : Soğuk iklimlerde yaşayan kurbağalar genelde kış uykusuna yatarlar.

Köpek Balığı : Köpek Balıklarının suyunun soğumasından dolayı köpek Balıkları fazla yiyecek bulamazlar ve kış uykusuna yatarlar.

Yarasa Yarasalar genellikle karanlık mağaralarda ve harabelerde vakit geçirmeyi seveler kışın ise tamamen bu yerlere mesken kurup uyurlar.

Yılan  : Yılanlar mekan olarak yaz mevsimini severler. Bu yüzden kış mevsiminde toprağın altına tüneyip vakit geçirmekten keyif alırlar.

Kaplumbağa Genel olarak kaplumbağalar kış uykusuna yatarlar. Bazen o kadar uzun uyurlar ki aylar sürer. Eğer evinizde beslediğiniz kaplumbağanız varsa bu yüzden öldüğünü bile düşünebilirsiniz.

Kemirgenler : Kemirgenler zaten doğası gereği tarla fareleri hariç kanallarda,karanlık bölgelerde , depolarda dolaşırlar. Karanlık ve soğuk bölgelerde vakit geçirebilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın