Hamam nedir, ilk hamam nerede kuruldu?

Hamam nedir, ilk hamam nerede kuruldu?

Hamam nedir, ilk hamam nerede kuruldu, hamamın tarihçesi, hamamın faydaları nelerdir, hamama giderken neler almalı?

Hamam, insanların yıkanması için özel bir düzenle ısıtılarak, sıcak ve soğuk suyu bulunan ve üzeri kubbeli, kagir veya betonarme yapılardır.

Hamam Mimarilerinin yapımı tarihte Roma İmparatorluğuan hatta MÖ. 1. YY ve MM. 33. YY kadar dayanan ve tarih ötesi kokan bir geçmişe sahiptir.Sivil mimarimizin önemli ve üzerinde yeterince durulmamış müesseselerden biri de hamamdır. Sanat ve mimarlık bakımından büyük bir önemi bulunan hamamlar, kültür tarihi açısından da önem arz eder. Kubbe ve diğer bazı mimari özellikleri ile camiyi andırır. Bu müesseselerin iç dizaynı ve mimari tasarımı itibariyle, gayet sade olanları olduğu gibi, çok muhteşem olanları da vardır. Günümüzde gerek Osmanlı öncesi ve gerek Osmanlı dönemi Türkiyesine bakıldığı zaman, pek çok hamam harabesi ya da hamam harabelerin restore edilmiş şekli görülebilir.

İlk Hamam nerede kuruldu?

Medeniyetlerin içerisinde Osmanlılar,Mezopotamyalılar,Babiller ve Mısırlılar bulunduğunda ısıtma sistemli banyo  tarzı hamamlara rastlamak mümkündür. Bu yerler sadece yıkanma yeri olarak kullanılırken Romalılar tarafından ısıtma sistemi ve alttan ısıtılan göbek taşları,geniş tavanlı mekanlar inşa edildikten sonra kültür Osmanlı İmparatorluğuna geçmiştir. Aslen Hamamı kim inşa etti buldu ? diye sorarsak Romalılar ilk bulanlar şeklini,yapısını ve mimarisine göre şekillendirip Türk -Osmanlı Hamamı şekline getirenler ise Osmanlı İmparatorluğudur. Özel bir mimari tarza sahip bulunan hamamlardaki iç yapının önemli kısımları genellikle câmegâh (soyunma yeri), soğukluk (kurulanma ve peştamal değiştirme yeri) ve sıcaklık (yıkanma yeri) adı verilen bölümlerdir.

Osmanlı döneminden bugüne kadar kadınların sosyalliği açısından hamam kültürü çok önemlidir. Perşembe akşamları hamama gitmek, bayramlardan önce arife gecesi hamamların sabaha kadar açık olması ,bu günümüzde de devam ediyor gibi gelenekler mevcut fakat saatler hakkında farklılık gözetilir. Anadolu’da çok eski zamanlardan beri bir hamam kültürü vardı.Türkler Orta Asya’da yaşarken varolan hamam geleneklerini göç ettikleri Anadolu’ya da taşıdılar. Kendilerinden önce yaşayanların bıraktığı mermer hamam kültürünün üzerine kendi geleneklerini yerleştirdiler. Zaman içinde ise çok özel günlerin kutlandığı yerler hamamlar oldu. Bugün bile devam eden kadınlar için “gelin hamamı”, “loğusa hamamı”, “bebeğin kırk hamamı”, “adak hamamı”, “yas alma hamamı” erkeklerde ise “damat hamamı”, “sünnet hamamı”, “asker hamamı” ve “bayram hamamı” güncelliğini korumakta, Anadolu’nun neresine gitseniz, büyük şehirler dahil bir tören olarak yerine getirilmektedir.

Hamamın Faydaları

-Soğuk,astım ve herhangi bir sinüz dolması karşısında oluşan rahatsızlıkları giderir.

-Cildin hava almasını sağlar.

-Vücudu gevşetir .

-Stresi Azaltır.

-Lenf Sistemini Temizler.

-Terleme esnasından uygulanan buhar derideki hücreleri yeniler ve toksinleri azaltır. 

-Cildin genç ve taze kalmasını sağlar.

Astımı,tansiyon rahatsızlığı ve kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin hamama gitmemesi ve aç karınla gidilmemesi önerilir. Bu kişilerin hamama gitmeden önce doktorlarına danışması şiddetle önerilir. Sonucunda olumsuz rahatsızlıklara sebep olabilir.

Hamama GiderkenNe Almalı?

-Peştemal:kurulanmak için

-Lif:(sabunluk) kese sonrası köpük banyosunda temizlenmek için

-Kese:kirlerinizden arınmak için

-Sabun:masaj banyosu için

-Şampuan:en son yıkanmanız için saçlarımızı durulmamızı sağlayan şampuan gerekli malzemeler arasında yer alır.

-Tarak 

-Eşyalarınızı güvenli bir yere koymanız için çanta

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın