Geceleri Neden Soğuk Olur ?

Geceleri Neden Soğuk Olur ?

Bu yazımızda güdüzlere göre geceleri neden soğuk olur, çöllerin geceleri soğuk olmasının nedeni nedir cevaplayacağız.

Geceleri Neden Soğuk Olur ?

Gece olduğunda yeryüzü soğuk olur. Bazı gecelerin soğukluğu adeta iliklerimize kadar işler. Gündüz vakti sıcakken geceleri neden soğuk olduğunu merak ederiz. Havanın sıcaklığında olan değişikliklerin nedenlerini bilmek değişikliklere cevap bulmamıza yardımcı olur.

Dünyamız gündüzleri aydınlanırken güneş ışınlarını alır, geceleri güneş ışınları yaşadığımız yere vurmadığından dolayı soğumaya başlar. Güneş ışınları dünyamızı aydınlatırken aynı zamanda ısıtmaktadır. Yeryüzü güneşten gelen ışıkla beraber ısınma sağlamaktadır. Geceleri yeryüzünün soğumasının nedeni güneşten gelen ışınların yaşadığımız yüzeye vurmamasıdır.

Geceleri gündüzlere göre daha soğuktur. Güneş ışınlarının dünyamıza gelmesiyle kayalar, denizler ısınarak dünyamız ısınır. Güneşten gelen ışınlarla birlikte bizlerde ısınırız. Dünyanın karanlık olan kısmı ısınmadığından dolayı soğuk olur. Gündüz olan yani gün ışığının geldiği yerler ısınır.

Geceleri gündüzlere göre daha soğuk olmasına rağmen, gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı Dünya’nın birçok yerinde en fazla 10-15°C’ dir. Ay’da ise gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı yaklaşık 170°C’ u bulur. Bunun sebebi Ay’ın atmosferinin olmamasıdır.

Çöllerin Geceleri Soğuk Olmasının Nedeni

Çöller karasal iklimin hüküm sürdüğü yerlerdir.Karalar çabuk ısınıp çabuk soğur.Çöller gündüzleri çok sıcak olur.Fakat gece olup güneş kaybolunca karalar hızlı bicimde ısı vererek soğur ve geceler soğuk olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın