Faz, Nötr ve Toprak nedir?

Faz, Nötr ve Toprak nedir?

Bu yazımızda Faz, Nötr ve Toprak nedir, kablo renkleri nelerdir, Faz, Nötr ve Toprak nasıl ayırt edilir anlatacağız.

Faz, Nötr ve Toprak nedir?

Faz, üzerinde gerilim olan, bağlandığı sistemi besleyen ve canlı uç olarak adlandırılan elektrik enerjisidir. Başka bir tabirle, enerji santrallerinde, stator üzerinde 120 şer derecelik açılarla sarılmış olan sargıların, rotorun dönmesiyle üretilen manyetik alanın her bir sargı üzerinde 120 şer derecelik açı farkıyla oluşturduğu elektrik enerjisidir.

Elektriksel devrelerin çalışabilmesi için kapalı bir devre oluşturmalıdır. Örneğin prizdeki iki delikten biri (+) diğeri (-) uçtur. (-) olan cansız uç nötr olarak adlandırılır ve elektrik akımının dönüş yolunu sağlar.

Topraklama gerilim altında olmayan bütün tesisat kısımlarının, uygun iletkenlerle toprak yığını içerisine yerleştirilmiş bir iletken cisme (elektrot) bağlanmasıdır.

Topraklama sayesinde cihaz üzerindeki kaçak akımlar ve statik elektrik toprağa akacaktır ve böylece canlıların can güvenliğini sağlanacak ve cihazların zarar görmesi önlenecektir. Daha detaylı bilgi için topraklama nedir, nasıl yapılır yazımıza bakabilirsiniz.

Faz, Nötr ve Toprak nedir?
Faz, Nötr ve Toprak

Faz, Nötr, Toprak Renkleri

Faz, Nötr ve Toprak hattını taşıyan kabloların renkleri aşağıdaki gibidir.

Faz Kablosu Rengi

Bu kablolar genellikle kahverengi ya da siyah renktedir. Ancak bazı durumlarda bu kabloların gri olduğu da görülmektedir. Faz kablosunda “+” elektrik enerjisi bulunmaktadır.

Nötr Kablosu Rengi

Bu kablo açık mavi renkli bir kablodur. Bu kablonun enerjisi ise “-” enerjidir.

Toprak Kablosu Rengi

Bu kablo sarı ve yeşil çizgili kablolardır. İsminden de anlaşılacağı gibi bu kablolar toprak hattıdır. Toprak hattı olan bu kablolar elektrik kaçaklarının olduğu durumlarda elektrik çarpmalarını önlemektedir. Çünkü kaçak elektriği bu kablo toprağa iletir.

Faz, Nötr, Toprak Nasıl Ayırt Edilir?

Yukarıda Faz, Nötr, Toprak renklerinden bahsettik. Ancak bu renkli kabloların birbirlerinin yerine kullanıldığı durumlarda vardır. Peki bu durumlarda Faz, Nötr, Toprak nasıl ayırt edilir?

Faz ucunu tespit etmek kolay, kontrol kalemi ile kablo ucuna dokunulduğunda hangisinde ışık yanıyor ise canlı uç (faz) odur. Ancak nötr ve toprak ayrımını kontrol kalemiyle yapmak mümkün değil.

Bunun için akkor flamanlı bir ampul’e ihtiyaç vardır. Bu ampul bir masa lambasına takılmış veya basit bir duy üzerine takılı bir şekilde de olabilir.

Elektrik akımına kapılma tehlikesi olduğundan dikkatli bir şekilde hareket edilmelidir.

Şimdi daha önce tespit ettiğimiz faz ucuna ampulün bir ucunu değdirdikten sonra diğer ucunu da nötr olduğu düşündüğümüz uca dokunduralım;

1 Eğer ampul yanıyor ise tespit doğru yapılmış demektir yani nötr ucunu tespit etmiş oluyoruz, boşta kalan diğer uç ise topraktır.

2 Eğer ampul yanmadı ise kaçak akım rölesi atmış evdeki elektrik akımı kesilmiş demektir. Tespit edilen uç toprak ucudur.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın