En çok içilen 5 Bitki Çayı

En çok içilen 5 Bitki Çayı

Bu yazımızda oldukça yaygın olarak tüketilen bitki çayları arasında en popüler, en çok içilen 5 bitki çayı ve bunların faydalarından bahsedeceğiz.

Çok eski tarihlerden beri kullanılan bitki çaylarının bilinen bir çok faydası var. Düzenli olarak tüketildiğinde bitki çayları bazı rahatsızlıkların tedavisini hızlandırabilir.

Bitki çaylarının genellikle kaynamış suda bir kaç dakika demlemeye bırakılarak içilmesi önerilir. Bir çok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılan bitkiler kesinlikle bir uzmana danışılarak tüketilmelidir.

En çok içilen 5 Bitki Çayı

Ihlamur

En çok içilen 5 Bitki Çayı

Geçmişten günümüze en çok tüketilen ve en çok tercih edilen bitki çayı ıhlamurdur. Ihlamur özellikle soğuk kış gecelerinin vazgeçilmez tatlarından biridir. Ihlamurun büyükten küçüğe herkese hoş gelen bir kokusu ve tadı vardır. Özellikle bal ile tatlandırıldığında çok daha güzel bir tada sahip olur. Bununla birlikte ıhlamurun sağlık açısından da oldukça fazla faydası vardır. Soğuk kış günlerinde daha çok yakalanılan grip, nezle ya da boğaz ağrılarına karşı ilk akla gelen bitki çayı ıhlamurdur. Ayrıca ıhlamur çayının içine eklenen nane, limon ile tam bir şifa kaynağı elde edilmiş olur. Ihlamur çayı ateşi düşürür, öksürüğü azaltır, baş ağrılarını hafiflettiği gibi strese de iyi gelir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağladığı gibi ishale de iyi gelir. Karaciğer rahatsızlıklarına da faydası vardır.

Yeşil Çay

En çok içilen 5 Bitki Çayı

Son yıllarda popülerliğini daha çok artıran yeşil çay özellikle zayıflamak isteyenlerin en çok tercih ettiği çaydır. Yeşil çayın en önemli faydalarından biri bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. Kansere karşı da vücudu korumuş olur. Diş ve kalp sağlığı için faydalıdır.

Ada Çayı

En çok içilen 5 Bitki Çayı

Ada çayı da ıhlamur gibi soğuk kış gecelerinin en çok tercih edilen çaylarından biridir. Öncelikle boğaz ağrısına iyi gelir. Kan şekerini düşürdüğü için diyabet hastaları dikkatli olmalıdır. Sıkıntı ve strese iyi gelir. Karaciğeri temizlediği gibi safra kesesinin çalışmasına da yardımcıdır.

Rezene Çayı

En çok içilen 5 Bitki Çayı

Rezene çayı oldukça etkili bir çaydır. Kokusu oldukça keskindir. Bebekler için de marketlerde özel rezene çayları satılmaktadır. Bu anlamda rezene çayının herkes için faydalıdır demek mümkündür. Emziren anneler sütlerinin artması ve gaz problemlerinden kurtulmak için rezene çayını tercih ederler. Mide rahatsızlıklarında oldukça etkili olan rezene çayı rahim kasılmalarını rahatlatır, bağırsakların temizlenmesine yardımcı olurken diş ağrılarında da etkilidir. Öksürüğü azaltır.

Papatya Çayı

En çok içilen 5 Bitki Çayı

Papatya çayı da rezene çayı gibi bebeklere bile özel olarak üretilmiş faydalı bir bitki çayıdır. Uyku bozukluğuna iyi gelirken, ağız içi iltihaplarının geçmesinde etkilidir. Ülsere, gastrite, bel ağrılarına, sindirim sistemine, boğaz ağrısına iyi gelir. Romatizma için de etkilidir.
Bitki çaylarını tüketirken hamileler ve sağlık problemi olanlar dikkat etmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın