Elektrolit Dengesizliği ve Belirtileri Nelerdir?

Elektrolit Dengesizliği ve Belirtileri Nelerdir?

Elektrolit dengeziliği ve belirtileri hakkındaki yazımızda, elektrolit dengesizliği ve nedenleri nelerdir. elektrolik dengesizliğinin belirtileri nelerdir anlatacağız.

Elektrolitler, suda çözündükleri zaman küçük ve elektrik yüklü partiküller olan iyonlara bölünen minerallerdir. Kanda ve hücrelerde bulunan elektrolitler, vücut sıvılarını regüle ettikleri için fiziksel aktiviteler sırasında önem kazanırlar.

Tansiyonu normal seviyede tutan ve kas ve sinir fonksiyonlarını destekleyen sodyum ve klorid, en çok bilinen elektrolitlerdendir. Takımın geri kalanında ise, kasların kasılmasına yardımcı olan kalsiyum; sağlıklı hücre fonksiyonları için destek veren magnezyum; enerji seviyesini ve pH dengesini düzenleyen potasyum ve fosfat vardır.

Elektrolit Dengesizliği Nedir?

Elektrolit dengesizliği, adından da anlaşılacağı gibi, elektrolit seviyesinin vücudunuzda çok yüksek veya çok düşük olduğu zamandır. Bazı elektrolitlerde fazlalık veya eksiklik diğerlerinden daha tehlikelidir. Örneğin, vücudunuzda çok fazla sodyum bulunması kan basıncında bir artışa neden olabilirken, çok az potasyum olması kaslarınızı düzgün bir şekilde tutturmanızı zorlaştırabilir.

Vücudunuzdaki elektrolit seviyeleri böbrekler tarafından düzenlenir. Birçok insan bunu bilmiyor, ama böbrekler böbreküstü bezleri gibi oldukça az hormon üretiyor ve bu elektrolit seviyesini kontrol eden hormonlar. Böbrekler kan dolaşımınızda ne kadar potasyum ve sodyum bulunduğunu izleyen özel sensörlere sahiptir, örneğin bu seviyeler söndüğünde, hormon durumu düzeltir.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, elektrolit depoları tükenir veya vücutta çok fazla elektrolit depolanır, bu da bir dizi faktörden kaynaklanabilir ve çeşitli hoş olmayan yan etkilere yol açabilir. 

Elektrolit Dengesizliğinin Nedenleri Nelerdir?

Hızlı su kaybı, ishal, kusma veya terleme dahil olmak üzere genel elektrolit dengesizliğinin birçok farklı nedeni vardır. Bazı yaralanmalar, kan kaybı veya yanıklardan kaynaklanan sıvıların kaybı, bu tuzların vücuttan genel olarak yok olmasına neden olabilir. Bazı elektrolit dengesizlikleri için yeme bozuklukları, kanser, alkolizm, diyabet ve bazı ilaçlar da suçlanabilir. Bununla birlikte, elektrolitlerin her birinde bir eksiklik de çeşitli benzersiz faktörlerden kaynaklanabilir.

Kalsiyum : Hiperkalsemi ve hipokalsemi, kas kasılması için gerekli olan ve kan basıncını düzenleyen kalsiyum gerektiğinden, ciddi bir durumdur. Hiperkalsemiye tiroid bozuklukları, böbrek hastalıkları, akciğer ve meme kanseri ve yüksek D vitamini düzeyleri neden olur. Hipokalsemi prostat kanseri, D vitamini eksikliği ve böbrek yetmezliği neden olur.

Potasyum : Hiperkalsemi ve hipokalsemi, kan basıncı regülasyonu ve sinir sistemi iletişimi için gerekli olan yanlış miktarda potasyumun vücutta olması. Hiperkalemiye diyabetik ketoasidoz, aşırı potasyum takviyesi kullanımı ve düşük kortizol düzeyleri neden olur. Hipokalemi, yeme bozukluğu, şiddetli kusma veya ishal geçirdiğinizde veya dehidratasyondan muzdarip olduğunuzda ortaya çıkar.

Sodyum: Hipernatremi ve hiponatremi, sıvı dengesini ve kas kasılmasını etkileyen sodyum dengenizin kapalı olduğu anlamına gelir. Hipernatremi diyare, kusma, dehidratasyon ve steroidler gibi bazı ilaçlardan kaynaklanır. Hiponatremi, alkolizmden muzdarip olduğunuzda, çok fazla su tükettiğinizde, tiroid veya adrenal bozukluğunuz olduğunda veya diüretikler üzerindeyseniz ortaya çıkar.

Klorür : Hiperkloremi ve hipokloremi ciddidir çünkü klorür vücuttaki sıvı seviyelerini düzenler. Diyare, dehidratasyon ve kusma, hiperfloremiye ve ayrıca diyaliz veya böbrek yetmezliğine yol açabilir. Hipokloremi, yeme bozukluğu veya böbrek hasarı geçirdiğinizde, vücuttan klorürü işlemeyi imkansız kılar.

Fosfat : Hiperfosfatemi, solunum güçlükleri, kas yaralanmaları, düşük kalsiyum seviyeleri ve laksatiflerin kullanımı ile ortaya çıkabilir. Hipofosfatemi, alkol kötüye kullanımı, D vitamini eksikliğinden, ciddi yanıklardan veya besin alımında tam bir eksiklikten kaynaklanır.

Magnezyum : Hipermagnezemi, insanlar son dönem böbrek hastalığı olduğunda ortaya çıkar, ancak oldukça nadirdir. Magnezyum eksikliği, hipomagnezemi, yetersiz beslenme, aşırı terleme, kalp yetmezliği ve alkolizm neden olur.

Elektrolit Dengesizliğinin Belirtileri Nelerdir?

Elektrolit dengesizliğiyle ilgili en tehlikeli şey, semptomların ciddi bir sorun ortaya çıkana kadar sıklıkla görülmemesidir. Kronik ama küçük elektrolit dengesizliği sisteminizde aylarca sürebilir, ancak sizi bir doktora görünmeye teşvik eden belirgin semptomlarda kendini göstermez. Kan testi elektrolit seviyelerini ölçmenin basit bir yoludur, ancak bu elektrolitlerin herhangi birindeki eksiklik biraz farklı semptomlarla sonuçlanır ve bu nedenle çeşitli yöntemlerle teşhis edilebilir. Ancak, yukarıdaki semptomlardan herhangi biri ortaya çıkar ve hızlı bir şekilde geçmezse, doktorunuzu en kısa zamanda ziyaret etmek iyi bir fikirdir.

Elektrolit dengesizliğinin en yaygın belirtileri arasında şunlar vardır:

 • Yorgunluk
 • Letarji (patolojik uyku durumu)
 • Kusma
 • İshal
 • Baş ağrısı
 • Kas zayıflığı veya spazmlar
 • Bilişsel karışıklık
 • Konvülsiyon
 • Nöbetler
 • Düzensiz kalp atışı
 • Kramp
 • Ekstremitelerde uyuşma veya karıncalanma
Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın