Elektrik Faturalarının daha az gelmesi için ne yapılabilir?

Elektrik Faturalarının daha az gelmesi için ne yapılabilir?

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır? Elektrik faturasını düşürmenin yolları nelerdir? Elektrik Faturalarının daha az gelmesi için ne yapılabilir?

  • Elektrik faturanızın %20 kadarını aydınlatma ürünleri oluşturmaktadır.
  • Türkiye’de üretilen elektriğin sadece %25’i ev kullanıcıları tarafından tüketilmektedir.
  • Türkiye’de enerji üretimi yıllık %5 artış gösterirken, enerjinin tüketimi de yıllık %8 artmaktadır.
  • Türkiyede tükettiğimiz enerjinin %75’i ithaldir. Yani türkiye dışından sağlanmaktadır.

Elektrik Faturalarının daha az gelmesi için ne yapılabilir?

Termostat Sıcaklığını Sabitleme

Eğer su ısıtmak için termostat kullanıyorsanız, sıcaklığın derecesi ile oynayarak ciddi anlamda elektrik tasarrufu yapabilirsiniz. Termostatlar için tavsiye edilen sıcaklık dereceleri şunlardır; yazın 72-74 Derece ve kışın 70-72 derece olmalı.

Enerji Tasarrufu için Uygulama Kullanmak

Eğer akıllı telefonunuz varsa enerji tasarrufu ile ilgili birçok uygulama indirebilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde hangi ev aletinin ne kadarlık elektrik tükettiğini de tespit edebilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde enerjiyi daha bilinçli kullanarak elektrik faturasından tasarruf yapabilirsiniz.

 Buzdolabının Kapağını Sürekli Açmayın

Eğer buzdolabının kapağını sürekli ve sık sık açıyorsanız çok fazla enerji harcayabilirsiniz. Bu da elektrik faturasına doğrudan yansır. Bu yüzden buzdolabının kapağını çok sık ve uzun süreli açmayarak bir yılda çok fazla enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

 Mikrodalga Fırın Kullanın

Yiyeceklerinizi mikrodalga fırınlarda ısıtarak çok fazla enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Özellikle normal fırınlarda yemek ısıtmayla karşılaştırdığımızda %70 ‘e yakın enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Evinizde Dimmer Anahtar Kullanın

Dimmer anahtar ile evinizdeki aydınlatmaların voltajını ayarlayabilirsiniz. Böylece çok aydınlatmadan dimmer ile tasarruf sağlayabilirsiniz.

Klimaların Filtrelerini Temiz Tutun

Eğer klima kullanıyorsanız, klimaların filtrelerini zaman zaman temizlemelisiniz. Filtreleri dolu olan klimalar hem işlevini tam yapamaz hemde elektrik tüketimi daha çok olur. Tasarruf için klimalarınızın filtrelerini muhakkak temizleyin.

Vantilatör Kullanın

Bazı zamanlarda vantilatörler serinlemeniz için yeterli olmaktadır. Böyle durumlarda klima yerine vantilatör kullanarak ciddi anlamda elektrik tasarrufu yapabilirsiniz.

Kullanmadığınız Odaların Işığını Söndürün

Evinizde eğer kullanmadığınız odalar ve bölümler varsa muhakkak ışıklarını kapatın. Böylece elektrik faturasından en az %20 tasarruf edebilirsiniz.

Çamaşırları Elde Yıkayın

Bazen çamaşırlarınızı elde yıkayarak çok ciddi elektrik tasarrufu edebilirsiniz.

A Enerji Sınıfı Ürünler Kullanın

A sınıfı beyaz eşyalar kullanarak çok ciddi elektrik tasarrufu yapabilirsiniz. Buzdolabı,çamaşır makinesi,bulaşık makinesi v.b… eşyaları a sınıfı tercih etmeniz elektrik faturasını düşürmeniz için yeterlidir.

Led Ampul Kullanın

Eğer hala eski tip ampul kullanıyorsanız elektrik faturanız çok geliyor demektir. Çünkü eski tip ampuller tükettiği enerjinin %80 kadarını ısı olarak verirken, %20 kadarını aydınlatma olarak verir. Oysaki Led ampuller bunun tam tersi olarak tükettiği enerjinin %80-90 kadarını aydınlatma olarak verir.

Kullanmadığınız Elektrikli Cihazların Fişini Çekin

Eğer evde kullanmadığınız elektronik cihazlar varsa muhakkak fişini prizden çıkartın. Çünkü elektronik cihazlar kapalı dahi olsa, fişi eğer prizde ise elektrik tüketmeye devam eder.

Bulaşık Makinesini Tam Doldurun

Eğer bulaşık makinesini tam doldurursanız daha az enerji harcarsınız. Elektrik tasarrufu yapmak için bulaşık makinesini tam doldurabilirsiniz.

Uyku Modunu Kullanın

Bilgisayar,yazıcı ve benzeri elektronik cihazlar için uyku modu vardır. Uyku modunu kullanarak elektrik faturasından tasarruf edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın