Elektrik Devre Çeşitleri Nelerdir?

Elektrik Devre Çeşitleri Nelerdir?

Bu yazımızda elektrik devresi nedir, elektrik devresini meydana getiren elemanlar ve elektrik devre çeşitleri nelerdir anlatacağız.

Elektrik Devresi Nedir?

Elektrik Devresi: Üreteç, sigorta, anahtar, alıcı(almaç) ve iletkenden meydana gelenkapalı bir devre akımının geçtiği yola “Elektrik Devresi” adı verilir. Diğer bir deyişle elektrik devresi; üreteçten çıkan akımın sigorta, anahtar, alıcı ve iletkenden geçerek tekrar üretece gelmek için izlediği yola denir.

Elektrik Devresini Meydana Getiren Elemanlar

Üreteç

Elektrik devresindeki alıcıların çalışabilmesi için gerekli olan elektrik enerjisini üreten devre elemanıdır. Üreteç:doğru akım kaynağı (pil, akümülatör,dinamo) vealternatif akım kaynağı olarak “Alternatör” şeklinde ikiye ayrılır.

Sigorta

Devreyi aşırı akımın zararlı etkilerinden koruyan devre elemanıdır.

Anahtar

Devreyi açıp kapamaya ayarayan araçlardır. Anahtar açıldığında alıcıya giden akım kesilir ve alıcı durur. kapatıldığında ise devreden akım geçer ve alıcı çalışır. Büyük akımlara kumanda eden anahtarlara “şalter” adı verilir.

Alıcı(almaç)

Elektrik enerjisini tüketerek çalışan, yani elektrik enerjisini başka enerjilere dönüştüren makinalardır. (lamba, ütü, elektrik motorları vb.)

İletken

Akım kaynağı ile alıcıyı birkeştiren ve elektrik akımının üzerinden ğeçtiği yoldur.

Elektrik Devre Çeşitleri

Elektrik devreleri, devreden geçen akımın, alıcıdan geçmesine göre; açık devre,kapalı devre ve kısa devre olarak adlandırılır.

Açık Devre

Eğer bir devrede anahtar açık olduğu için ya da akım yolunda bir kopukluk olduğu için üreteçten almaca enerji aktarılamıyorsa bu devrelere açık devre denir. Alıcı çalışmaz.

Açık devrenin oluşması için; Anahtarın açık olması, Sigortanın devreyi açmış olması, İletkenlerde kopukluk olması, Alıcının arızalı olması ve Ek yerlerinde veya elemanların bağlantısında temassızlık olması gerklidir.

Kapalı Devre

Bir elektrik devresinde anahtar kapalı, iletkenler sağlam ve üreteçteki enerji alıcıya ulaşıyorsa bu tür devreye kapalı devre denir. Alıcı çalışır.

Kısa Devre

Anahtar kapalı olmasına rağmen herhangi bir nedenle elektrik akımı, alıcıya gitmeden devresini daha kısa yoldan veya direnci yok denecek kadar az olan yoldan tamamlıyorsa, bu şekildeki devrelere kısa devre denir. Alıcı çalışmaz.

Üreteç gerilimi karşısında direnç sıfır olduğundan devreden büyük değerde akım geçmek ister. Böyle durumda koruma elemanı olarak kullanılan sigorta devreyi açar.

İletkenlerin ,yalıtkan kısımlarının özelliğini kaybetmesi sonucunda, iletkenlerin birbirine teması kısa devreye neden olur. Bu, arıza çeşitlerinden biri olup, arzu edilmeyen bir durumdur. Bunu önleyebilmek için devreye uygun değerde sigorta bağlanmalıdır.

Bu yazımızda elektrik devresi nedir, elektrik devresini meydana getiren elemanlar ve elektrik devre çeşitleri nelerdir anlattık.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın