Ecza Dolabında Bulunması Gerekenler

Ecza Dolabında Bulunması Gerekenler

Ecza dolabında bulunması gerekenler ilkyardımın hayat kurtarıcı özelliğinin olmasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir.

Ecza dolabı, her evde, iş yerinde, anaokulu ve kreşlerde olması gereken ve yeri geldiğinde hayat kurtaran önemli bir yardım noktasıdır. İlaç ve ilk yardım malzemelerinin saklandığı bu dolap çocukların erişemeyeceği kuru ve serin bir yerde bulunmalıdır.

Ecza dolabında olması gereken malzemeler ilkyardımın hayat kurtarıcı özelliğinin olmasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir.

Ecza Dolabında Bulunması Gerekenler

Oksijenli su

Oluşan yaraların mikrop kapmasını ve mevcut mikropların yaralardan uzaklaştırılmasını sağlar. İlkyardım yaparken sorunlu bölgenin hijyen kalması aşırı derecede önemlidir. Açık yaralara müdahale edilebilmesi için ecza dolaplarında kesinlikle oksijenli su yer almalıdır.

Antiseptik solüsyon

Oksijenli suya benzer etkileri olan antiseptik solüsyon, ortamda yer alan mikropların yok edilmesi için kullanılır. Oksijenli suya göre daha etkili olduğu bilinmektedir.

Yara bandı

Açılan tüm yaraları kapatmak için en çok kullanılan ilkyardım malzemesidir. Bıçak kesiklerinde, düşüp yaralanmalarda sıklıkla yara bantlarından yararlanmaktayız. Yara bandı kullanımı ülkemizde o kadar yaygındır ki insanlar artık bu ilkyardım malzemesini çantalarında dahi taşıyor.

Tek kullanımlık eldiven

Gün içerisinde ellerimiz ile sürekli etraftaki cisimler ile temas halindeyiz. Cisimlerde yer alan mikroplar bu yüzden ellerimize bulaşmaktadır. Mikropların yoğun bir şekilde yer aldığı eller ile ilkyardım yapılması durumun daha kötü bir hal almasına neden olabilmektedir. Bu yüzden ilkyardım uygulamalarında kesinlikle tek kullanımlık eldivenler kullanılmalıdır.

Steril gaz kompresi

Birçoğunuzun gazlı bez olarak bildiği malzemedir. Açık yaraları sarmak ya da kanayan bölgedeki kanamayı durdurmak için baskı yapmak adına kullanılır. Ecza dolabında bulunması gereken en önemli malzemelerden birisidir.

Pamuk

İlaçların yaraya sürülmesinde, burun kanamalarında ve kan durdurmak için baskı yapılmasında pamuk kullanılır. Ecza dolaplarında yer alan pamuk en çok ihtiyaç duyduğumuz malzemelerden birisidir.

İlkyardım el broşürü

Herhangi bir kaza anında yanlış ilkyardım yapmamak için kesinlikle bize kılavuzluk edecek türden bir ilkyardım el broşürü ecza dolabında bulunmalıdır. Bu ilkyardım broşürü sayesinde hiç ilkyardım bilgisi olmayan kişiler bile rahatlıkla zor durumdayken ilkyardım yapabilir.

Ecza dolabında olması gereken malzemeler tabi ki de bunlarla sınırlı değildir. Turnike, makas ve flaster olması gereken diğer malzemelerden sadece birkaçıdır.

Son olarak dolap içerisinde tarihi geçmiş olan malzemeler varsa bunları yenileri ile kesinlikle değiştirin.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın