E-Sporcu Lisansı Nasıl Alınır ?

E-Sporcu Lisansı Nasıl Alınır ?

E Spor nedir, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından verilen E-Sporcu Lisansı Nasıl Alınır, hangi oyunlar için e sporcu lisansı alınır?

E Spor Nedir ?

E-Spor online oyunlar üzerine kurulu bir spor dalıdır. Elektronik spor, dünyanın dört bir yanından kişilerin internet aracılığıyla buluşup oyun oynayabileceği ya da belli zamanlarda düzenlenen uluslararası büyük elektronik spor organizasyonları aracılığıyla dünyanın farklı yerlerinden gelen insanların buluşup, oyun oynayabilecekleri bir spor olarak tanımlanabilir.

E-Spor’un geleneksel sporlardan tek farkı elektronik ortamda yapılıyor olmasıdır.

Temelinde normal sporlar gibi (basketbol, futbol) bir takıma girdiğinizde sizden lisans isteyeceklerdir buda E-Spor için  aynı şekilde geçerliliğini sürdürmektedir.

Türkiye E-Spor Federasyonu, yani kısa adıyla TESFED’in yayınladığı tweet; lisanslı bir e-sporcu olma hayali kuran gençlerin bu hayale nasıl erişebileceğini göstermiş oldu.

Sporcu lisansı almak, tamamen ücretsiz bir işlem. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından verilen lisans için gerekli evraklar ve bilinmesi gerekenler:

E-Sporcu Lisansı Nasıl Alınır ?

T.C. Kimlik Numarası Beyanı: Kimlik fotokopinizin üzerine “Bu kimlik şahsıma aittir” yazmanız ve imzalamanız gerekmektedir.

Sağlık Raporu: E-spor lisansı için sağlık raporu almak istiyorum diyenler, Bağlı Bulunduğunuz aile hekimine giderek “Sporcu lisansı” almak istediğinizi belirterek sağlık muayenesi olmanız ve ilgili raporu almanız gerekmektedir.

Tescil Fişi: Bulunduğunuz işin “Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü” web sayfasına girerek tescil fişini edinmeniz ve doldurmanız gerekmektedir. Tescil fişini buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

2 Adet Vesikalık Fotoğraf

Evraklarınızı hazırladıktan sonra, bulunduğunuz ilde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün sicil lisans servislerine müracaat ederek lisans işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Şahsen başvuru yapılabileceği gibi, menajerler veya veli tarafından da başvuru yapılabilir.

Bulunduğunuz ildeki Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri için www.gsb.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

E Spor lisansı almak için belirli bir rütbe gerekiyor mu?

Hayır, espor lisansını her türlü oyuncu alabilir. İsterseniz CS:GO’da silver 1 olun, isterseniz LoL’de bronz olun. Hiç fark etmez. Bilgisayara elinizi sürmüş olmanız bile gerekmiyor. Gerekli evrakları doldurup teslim etmeniz yeterli.

Hangi oyunlar için E Sporcu lisansı alınabilir?

Türkiye E-Spor Federasyonu, bu konuda henüz çok deneyimsiz. Bu yüzden, lisans hiçbir dallara ayrılmamış. Yani Counter-Strike‘dan tutun, League of Legends’e, PUBG ye kadar her türlü oyunu kapsıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın